Latarnie na ulicy Szczecińskiej
Fot. Grzegorz Drążek

Latarnia runęła na ulicy Szczecińskiej. Winne ciężarówki i podziemna korozja

Otrzymaliśmy wyjaśnienia Enei dotyczące latarni ulicznej, która runęła na ulicy Szczecińskiej w Stargardzie. W planach jest wymiana 10 słupów oświetleniowych.

Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek. Słup oświetleniowy upadł na chodnik na odcinku ulicy Szczecińskiej między ul. Łużycką a Wieniawskiego. Nikt na szczęście wtedy tam nie przechodził. Temat starych, zniszczonych latarnii na ulicy Szczecińskiej nie jest nowy. Mieszkańcy domagają się ich wymiany.

Oświetleniem ulicznym na terenie miasta zajmuje się Enea. Tam skierowaliśmy nasze zapytanie o przyczynę poniedziałkowego zdarzenia i o to, czy będzie zrobiony przegląd wszystkich latarni na ulicy Szczecińskiej i czy dojdzie do wymiany słupów na nowe. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź.

Bezpośrednią przyczyną przewrócenia słupa oświetleniowego były drgania spowodowane przez przejeżdżające samochody ciężarowe oraz osłabienie konstrukcji słupa wywołane korozją podziemnej części słupa, niewidocznej z zewnątrz – wyjaśnia Elżbieta Darol-Matuszewska, rzecznik prasowy, kierownik Biura Marketingu i Komunikacji Enea. – Wspólnie z Miastem Stargard podejmujemy działania w celu naprawy bądź wymiany słupów, które tego wymagają. W tym roku wymieniliśmy już blisko 20 słupów na terenie Stargardu i planujemy wymianę kolejnych 10 słupów na ul. Szczecińskiej.