Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie zatrzymali kolejnych kierujących rowerami po alkoholu.
– Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczna, a od 1 stycznia 2022 r., jest dodatkowo bardzo kosztowna – przypomina mł. asp. Dorota Biernikowicz z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Mogłoby się wydawać, że 2500 zł grzywny skutecznie zniechęci do ponownego wsiadania na rower po alkoholu, jednak ostatniej doby stargardzcy policjanci ujawnili, aż sześciu kierujących.
Aż trzech nietrzeźwych rowerzystów ujawniono w Stargardzie.
- 36-letni mężczyzna jechał ul. Światopełka i miał prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Niechlubnymi rekordzistami okazali się rowerzyści jadący pierwszy 59-latek na ul. Broniewskiego oraz drugi 35-latek na ul. Wyszyńskiego, którzy mieli 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Kolejnego nietrzeźwego rowerzystę policjanci zatrzymali w miejscowości Bród, mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Następnie w Reptowie funkcjonariusze ujawnili 59-letniego rowerzystę, który miał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Ostatni rowerzysta został złapany w miejscowości Kobylanka, 33-letni mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Policja przypomina, że z początkiem 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator, zgodnie z którym:
art.87.[Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
§1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§1a.Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§2.Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§3.W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§4.W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.