SP4
SP 4 Stargard. Fot. Grzegorz Drążek

Lupy elektroniczne dla uczniów ze Stargardu. W SP 4 zniknie próg przy wejściu

Za 120 tysięcy złotych zostaną zrobione zakupy i udogodnienia dla niedowidzących osób z czterech stargardzkich szkół podstawowych.

Blisko 67 tysięcy złotych dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymało miasto Stargard. Pieniądze zostaną wydane na rzecz osób słabowidzących w stargardzkich szkołach. Z kasy miasta zostanie do tego dołożone prawie 55 tys. zł.

Miejscy urzędnicy ze Stargardu zapowiadają zakupy dla SP 2, SP 7, SP 8, SP 11. Szkoły te otrzymają lupy elektroniczne i cyfrowe.

– Pomogą w łatwiejszym czytaniu tekstów i oglądaniu obrazów – podkreśla stargardzki magistrat. – Powiększenie jest natychmiast pokazane na wbudowanym ekranie LCD. Dodatkowo, różne tryby koloru dla wyświetlanego tekstu umożliwiają dostosowanie kontrastu, co powoduje, że staje się on wyraźny, a samo czytanie nie męczy. Urządzenia ułatwią uczniom zdobywanie wiedzy.

W Szkole Podstawowej nr 4 na osiedlu Chopina zostanie zlikwidowany próg przy wejściu i zamontowane zostaną drzwi z uchwytem w kontrastowym kolorze, by osoby niedowidzące miały ułatwione wejście do szkoły.

– Poza tym na korytarzu pojawi się nowa wykładzina, a na schodach specjalne profile antypoślizgowe – informują miejscy urzędnicy ze Stargardu. – Dodatkowym ułatwieniem będą otwieracze do wszystkich drzwi na terenie szkoły, które pozwolą na ich otwieranie łokciem lub przedramieniem.