Ulica Klasztorna mury obronne
Fot. Emilia Chanczewska

Mają 800 lat i teraz są w niezłej formie

Mury obronne przy ulicy Klasztornej w Stargardzie zostały wzmocnione. Fragment fortyfikacji miejskich odbudowano.

– Prace za prawie 1 000 000 złotych objęły zarówno zabezpieczenie istniejących murów, jak i ich częściową rekonstrukcję – informuje stargardzki magistrat. – Obwarowania zostały zaizolowane również w części podziemnej. Pęknięcia połączyły stalowe pręty, a całą konstrukcję ustabilizowano. Dodatkowo wzmocniono również dwie czatownie. Ponad 30 m murów odbudowano. Wykonawca wykorzystał do tego odzyskany i oczyszczony kamień oraz cegłę gotycką.

Historia murów obronnych przy ulicy Klasztornej sięga XIII wieku. Całe średniowieczne obwarowania, z bramami i basztami, to jeden z cenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Mury obronne w Stargardzie można podziwiać nie tylko przy ulicy Klasztornej. Biegną wzdłuż parku Chrobrego, przez park Piastowski, dalej wzdłuż Iny w parku Jagiellońskim, kolejne jego fragmenty są w rejonie ulicy Szewskiej i parku Zamkowego.

Ulica Klasztorna mury obronne
Fot. Emilia Chanczewska

Fortyfikacje miejskie wymagają napraw. Takie inwestycje, jak ta przy ulicy Klasztornej, poprawiają ich wygląd i sprawiają, że zabytkowe mury pozostaną na dłużej. Cały czas jednak pozostaje w tej kwestii sporo do zrobienia.