Ulice w Stargardzie
Fot. google.com/maps

Malarze na obrzeżach Stargardu. Nowa droga nazwana

W pobliżu osiedla Kossaka będzie ulica Zofii Stryjeńskiej. W tej części Stargardu jest więcej dróg, którym patronują malarze.

Decyzję w nadaniu nowej drodze nazwy podjęli dzisiaj stargardzcy radni miejscy. Chodzi o ulicę biegnąca od ul. Podmiejskiej i zbiegającą się z ulicami Tadeusza Makowskiego i Olgi Boznańskiej.

Z wikipedii wodiemy się, że Zofia Stryjeńska urodziła się 13 maja 1891 roku w Krakowie, zmarła 28 lutego 1976 roku w Genewie. „Polska malarka, graficzka, ilustratorka, scenografka, przedstawicielka art déco. Była najbardziej znaną polską artystką plastyczką dwudziestolecia międzywojennego, wespół z Tamarą Łempicką”.

– W rejonie ulicy Podmiejskiej jest coraz więcej domów, a kolejne działki również są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową – informuje stargardzki magistrat. – Z tego powodu sukcesywnie przybywa tam ulic. Nowa droga rozpocznie się od ul. Podmiejskiej. Radni zdecydowali, że będzie miała nazwę Zofii Stryjeńskiej – jednej z najbardziej znanych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego. Jednocześnie przedłużone zostaną pobliskie ulice, których patronami również są malarze: Olga Boznańska i Tadeusz Makowski.