Stargard marsz pamięci żołnierzy wyklętych
Fot. Grzegorz Drążek

Marsz pamięci żołnierzy wyklętych w Stargardzie. Przeszli z flagami Polski i pochodniami

Polski Klub Patriotyczny Stargard zorganizował w Stargardzie marsz pamięci żołnierzy wyklętych. Wzięło w nim udział około 30 osób. W tym samym czasie bardziej oficjalne stargardzkie uroczystości odbywały się w kościele św. Jana.

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj w Stargardzie odbył się marsz pamięci żołnierzy wyklętych.

Marsz poprzedziła msza święta w kościele św. Ducha. Po mszy uczestnicy marszu wyruszyli ulica Bogusława IV, następnie przeszli ul. Spokojną do parku Batorego, gdzie u zbiegu ulic Spokojnej i Kościuszki stoi pomnik w hołdzie żołnierzom wyklętym.

Marsz pamięci żołnierzy wyklętych zorganizował Polski Klub Patriotyczny Stargard. Wzięło w nim udział około 30 osób. W tej grupie byli przedstawiciele stargardzkich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Przed pomnikiem w parku Batorego odbył się apel pamięci żołnierzy wyklętych, z udziałem asysty wojskowej. Nie była to uroczystość powiatowa ani miejska. Te bardziej oficjalne uroczystości odbywały się w tym samym czasie w kościele św. Jana w Stargardzie. Tam odbyła się msza święta w intencji pomordowanych i zmarłych uczestników walk o niepodległość Polski, a po mszy zostały złożone kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy wyklętych, która jest w tym kościele. Delegacje samorządowe złożyły kwiaty także przed pomnikiem w parku Batorego, ale jeszcze przed marszem Polskiego Klubu Patriotycznego Stargard.

Podczas uroczystości w parku Batorego przewodniczący Polskiego Klubu Patriotycznego Stargard Krzysztof Sosin tłumaczył, że były rozmowy z przedstawicielami miasta na temat obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stargardzie, ale nie doprowadziły one do organizacji wspólnego wydarzenia. Pomnik w hołdzie żołnierzom wyklętym w parku Batorego stanął z inicjatywy Polskiego Klubu Patriotycznego Stargard , a sfinansowany został przede wszystkim z pieniędzy spółek i instytucji państwowych.