Mieszkanie wytchnieniowe
Z lewej Aleksandra Karolak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie, z prawej Edyta Surdyk ze Szczecińskiego Stowarzyszenia Złoty Wiek, fot. Emilia Chanczewska

Miejsce wytchnienia dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów

Dziś w południe oficjalnie otwarte zostało wyjątkowe miejsce w mieście. Przy ulicy Konopnickiej 23 w Stargardzie powstało komfortowe mieszkanie wytchnieniowe.

Już ponad 2 lata temu miasto zapowiadało, że „w ramach mieszkalnictwa wspomaganego w Stargardzie powstanie duże mieszkanie wytchnieniowe dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Znajdzie się w bloku przy ulicy Konopnickiej 23. Ma to być wsparcie rodzin w codziennej opiece nad bliskimi o szczególnych potrzebach. Wykwalifikowani opiekunowie udzielą pomocy w codziennym funkcjonowaniu.”

– Przy ul. M. Konopnickiej 23 wyremontowany zostanie przestronny lokal – zapowiadał Urząd Miejski w Stargardzie. – Na ponad 100 m kw. będą komfortowe pokoje, kuchnia z jadalnią i łazienka. Pojawią się sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania, ale też rozrywki. Z mieszkania skorzystają osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy. Będzie można zostawić tam podopiecznego na krótki czas lub na całą dobę, np. w celu załatwienia różnych spraw albo odpoczynku. Inne rozwiązanie to pobyt w takim lokalu wraz z osobą, którą się zajmujemy.

Dziś w południe pierwsze w Stargardzie mieszkanie wytchnieniowe zostało oficjalnie otwarte. Poprowadzi je Szczecińskie Stowarzyszenie Złoty Wiek. Przygotowanie go pochłonęło niemalże pół miliona złotych (480 tys. zł).

Są już pierwsi chętni, zamieszkają tutaj w sierpniu – mówiła dziś Aleksandra Karolak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie. – Będzie to całodobowa opieka wytchnieniowa dla osób niepełnosprawnych, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – to warunek konieczny. Dwa miejsca przeznaczone są dla osób ze Stargardu, które po złożeniu wniosku w stargardzkim MOPS mają 2 tygodnie darmowe. Dwa miejsca są komercyjne, z których odpłatnie mogą korzystać także osoby spoza miasta. Stawka wynosić ma ok. 800 zł za osobę, za dobę.

Taka możliwość to ważna pomoc dla osób, które każdego dnia poświęcają się dla bliskich o szczególnych potrzebach. Opieka wytchnieniowa daje im szansę na odpoczynek i zajęcie się innymi sprawami. W naszym mieście od 2020 roku działa mieszkanie wspomagane dla osób z autyzmem. Podopieczni stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu uczą się w nim samodzielności pod okiem trenerów. W tym czasie ich bliscy mogą odpocząć od codziennej, wymagającej opieki.

Opieka wytchnieniowa jest bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnością, i to zaczyna w naszym mieście bardzo dobrze działać – mówiła dziś Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu. – Wsparcia wymagają i te osoby, i ich opiekunowie. To miejsce wesprze obie te grupy. Chciałabym, by ta forma wspierania osób zależnych w naszym mieście się rozwijała. Będziemy nad tym pracować.

Miejsce dla stargardzian o szczególnych potrzebach powstało w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Realizuje go Fundacja „Nauka dla Środowiska”. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To uzupełnienie programów, które działają w Stargardzie od lat. W ten sposób wspierane są już osoby z niepełnosprawnościami, ale także wychodzące z bezdomności, opuszczające pieczę zastępczą oraz seniorzy.