park osiedle Pyrzyckie
Park powstać ma na działce obok kościoła, między ulicą Armii Krajowej i dawną częścią ulicy Pileckiego - pokazuje mieszkanka

Mieszkańcy osiedla Pyrzyckiego w Stargardzie czekają na park

W 2022 roku w mieście pojawił się temat powstania parku niedaleko kościoła przy ulicy Twardowskiego na osiedlu Pyrzyckim. Zaprojektowaniem go zajęli się studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Mieszkańcy osiedla zastanawiają się, kiedy doczekają się realizacji.

Park powstać ma na wolnym terenie zielonym leżącym między ulicami Armii Krajowej, Staffa, Pileckiego i Twardowskiego.

– Jak wygląda sytuacja z powstaniem parku na osiedlu Pyrzyckim? Od konsultacji społecznych w 2022 roku nic się nie dzieje i nie ma żadnych informacji na kiedy planowane są jakieś działania – napisała wczoraj do redakcji Stargard.News Agnieszka (nazwisko do wiadomości redakcji). – Dużo osób wyczekuje już tego projektu. Park ma powstać na działce obok kościoła, między ulicą Armii Krajowej i starą częścią ulicy Pileckiego.

Pisaliśmy o projekcie parku w listopadzie 2022 roku:

O sprawie powstania parku na Pyrzyckim miasto ostatnio informowało wiosną minionego roku:

Młodzi ludzie z Wydziału Architektury ZUT zaproponowali aż 4 różne koncepcje, które też poddano dyskusji. Następnie opracowany został jeden, spójny projekt. Po wprowadzeniu ostatecznych zmian poznamy gotowy pomysł na nowe zielone miejsce w naszym mieście.

Już teraz wiadomo, że ze wszystkich ścieżek w parku bez problemu skorzystają osoby z niepełnosprawnościami. Również toalety będą dostosowane do ich potrzeb. Całość uzupełni odpowiednie oświetlenie, a o czystość pomogą zadbać kosze do segregacji odpadów.

Urząd Miejski w Stargardzie, kwiecień 2023 r.

Zwróciliśmy się do miasta z prośbą o informacje w tej sprawie.

– Mamy program funkcjonalno-użytkowy dla tego parku – poinformował wczoraj Piotr Styczewski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – Został opracowany przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Obecnie trwają intensywne analizy programów, z których możemy pozyskać wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji. Park powstanie na pewno.

– Jakieś określenie ram czasowych zawarli? – dopytuje pani Agnieszka z os. Pyrzyckiego. – Bo boję się, że dopiero na starość będę mogła z tego korzystać… Ciekawe czy miasto rozpoczęcie realizacji planuje dopiero po pozyskaniu jakichkolwiek środków? Czy jakieś pieniądze w budżecie miasta są na to w ogóle zarezerwowane?

Miasto odpowiada, że na razie nie można precyzyjnie określić ram czasowych.

– Spodziewamy się, że źródła finansowania zostaną uruchomione jeszcze w tym roku i wówczas, razem z naszymi środkami, pozwolą na rozpoczęcie inwestycji – zapowiada Piotr Styczewski z UM Stargard.