Stargard
Misja smogowa w Stargardzie Stowarzyszenia Ronin

Misja smogowa w Stargardzie. Trzy żółte kartki, poza tym ok

Stowarzyszenie Ronin przeprowadziło badania powietrza w 15 miejscach w województwie zachodniopomorskim. Według nich Stargard znalazł się w czołówce miast z czystym powietrzem na Pomorzu Zachodnim.

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej i Bezpieczeństwa Pożarowego Ronin z Białogardu kolejny już rok z rzędu przeprowadziło misje smogowe w naszym województwie. Ich celem było zbadanie powietrza i sprawdzenie czym oddychamy tej zimy. Misje te mają charakter badawczy, prewencyjny. Nie chcą karać tylko pokazać, jakie mamy powietrze i sprawdzić, czym mieszkańcy regionu palą w piecach.

Najczystszym miastem w tym roku okazał się Barlinek, najbardziej zanieczyszczonym Goleniów.

Według relacji stowarzyszenia Ronin, misja w Stargardzie była 14 z kolej misją w planie smogowych lotów dronem. Odbyła się 16.12.2022 roku, w godzinach wieczornych.

– Pogoda dopisała, atmosfera w trakcie lotów również. Wynik mówi sam za siebie. Stargard w czołówce miast z czystym powietrzem w województwie zachodniopomorskim – podsumowuje stowarzyszenie Ronin. – Misja została wykonana głównie na terenie niskiej zabudowy przy dobrych warunkach atmosferycznych. Wyniki pomiaru powietrza w Stargardzie wypadły bardzo dobrze. Zgodnie ze wskazaniami sensora tylko trzy lokalizacje zasłużyły na żółte kartki.

  • W dwóch miejscach były bardzo wysokie normy PM, a w jednym podwyższona norma LZO.
  • Wysokie stężenia pyłu PM10 (a także PM2.5) sugeruje wykorzystywania paliwa stałego takiego jak: węgiel, drewno. W większości miejsc właśnie to znalazło się najprawdopodobniej w palenisku.
  • Wskazania na tym poziomie mogą pokazywać moment rozpalania w piecu, dużą wilgotność opału lub nie czyszczony przewód kominowy.
  • Dodatkowo w dymie w jednej lokalizacji wykryto LZO. Lotne związki organiczne, które można znaleźć w szeregu produktów używanych w domach, takich jak farby na bazie rozpuszczalników, uszczelniacze, kleje, tynki masy gipsowe, fotokopiarki, tusze do drukarek, produkty czyszczące, nabłyszczające, linoleum, dywany, rozpuszczalniki organiczne.

W misji uczestniczyły stargardzkie urzędniczki, które pomagały w wyborze lokalizacji do badania.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: STOWARZYSZENIE RONIN, FACEBOOK