wypadek w gizynku

Młody kierowca mazdy odpowie przed sądem za potrącenie rówieśnika na rolkach

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy podejrzanemu o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Chodzi o sprawcę poważnego wypadku drogowego przy końcu ulicy Spokojnej w Stargardzie, na terenie Giżynka. Doszło do niego 16 października 2022 roku. W jaki sposób naruszył zasady bezpieczeństwa?

– Poprzez przekroczenie dozwolonej prędkości przed wyznaczonym przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów i brak poprawnej reakcji na pojawiające się zagrożenie w postaci wjazdu na przejazd dla rowerzystów osoby poruszającej się na rolkach – informuje prok. Piotr Wieczorkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Przyczyniając się do zderzenia, którego skutkiem było spowodowanie u pokrzywdzonego ciężkich obrażeń głowy, kręgosłupa i klatki piersiowej, które to obrażenia stanowią chorobę realnie zagrażającą życiu.

O wypadku pisaliśmy przed ponad rokiem na Stargard.News.

Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu. Nie był wcześniej karany sądownie.

– Za spowodowanie wypadku drogowego skutkującego ciężkimi uszkodzeniami ciała grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – dodaje Piotr Wieczorkiewicz.

W myśl przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, urządzenie wspomagające ruch to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Do takich urządzeń zalicza się nie tylko zwykłe hulajnogi, ale np. rolki czy deskorolki. Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie