Muzealnicy
Stargardzcy muzealnicy, w ramach ("modowych") przygotowań do korowodu, byli w Operze na Zamku i Teatrze Współczesnym w Szczecinie, fot. MAH Stargard

Muzeum zaprasza na Stargardzki Korowód Dziejów

W niedzielę 18 czerwca 2023 roku, o godzinie 13.30, z Rynku Staromiejskiego wyruszy historyczny korowód, z okazji 780-lecia nadania praw miejskich Stargardowi. Do udziału zapraszają organizatorzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

To będzie z pewnością widowiskowe i interesujące wydarzenie, wpisujące się w program obchodów Dni Stargardu 2023. Jak zapowiadają organizatorzy, stargardzcy muzealnicy, „z pewnością wywoła falę pozytywnej energii i zaangażowania społecznego”. W poprzednich latach organizowali dla mieszkańców m.in. rekonstrukcje bitew czy inscenizacje stargardzkich legend, w tym roku – jak ogłosili w czwartek 8.06 – po przerwie wracają z Festynem Historycznym „W krainie Gryfa”, mają też całkiem nowy, ciekawy pomysł.

– W bieżącym roku przypada 780. rocznica lokacji Stargardu na prawie magdeburskim. W związku z tym Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie chce przybliżyć stargardzianom historię miasta przez zorganizowanie pierwszego „Stargardzkiego Korowodu Dziejów”, który przejdzie ulicami miasta. Pozwoli on przypomnieć historię Stargardu prezentując mieszkańcom legendarne postacie, jego założycieli, najważniejsze wydarzenia, a także sławnych gości i wybitnych stargardzian – informuje Stargard.News Piotr Tarnawski z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.

korowód
Stargardzki Korowód Dziejów

Korowód, maszerujący głównymi ulicami miasta, składać się będzie z dwóch części: historycznej (postacie historyczne związane z dziejami Stargardu) oraz współczesnej (m.in. wychowankowie szkół i przedszkoli, członkowie stowarzyszeń oraz klubów sportowych). W trakcie rozpoczęcia na Rynku Staromiejskim zostaną przedstawione fragmenty z początków dziejów miasta. Przemarsz członków korowodu odbędzie się następującą trasą:

Rynek Staromiejski – ul. Kramarska – Kazimierza Wielkiego – Bolesława Chrobrego – Św. Jana Chrzciciela – Plac Wolności – Hetmana Stefana Czarnieckiego – Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego – Teatr Letni w Parku Chrobrego.

– W trakcie marszu będą trzy przystanki: kościół św. Jana Chrzciciela, Brama Pyrzycka, Teatr Letni, podczas których zostanie opowiedziana dalsza historia miasta, rozpoczęta na Rynku Staromiejskim – zapowiada Piotr Tarnawski z Muzeum w Stargardzie.

Zapraszamy w magiczny świat przeszłości! Przemierzymy epoki odkrywając fascynujące historie i wydarzenia, które ukształtowały nasze miasto. Nasz korowód będzie okazją by dowiedzieć się więcej o dziejach Stargardu, jednocześnie bawiąc się wspaniale! Przybywajcie licznie, aby razem z nami uczcić urodziny naszego miasta!

Organizatorzy, MAH Stargard

Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Stargard Rafała Zająca. Na zakończenie korowodu, w teatrze letnim, planowane jest wystąpienie prezydenta Rafała Zająca, które będzie dopełnieniem opowiadanej podczas korowodu historii Stargardu.

UWAGA!!!

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie informuje, że w czasie trwania korowodu należy się spodziewać, że na wymienionych ulicach ruch samochodowy będzie czasowo wstrzymywany. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość, jednocześnie zachęcamy do udziału w korowodzie.

INFORMACJE, ZDJĘCIE I GRAFIKA: MUZEUM W STARGARDZIE