Reptowo
fot. archiwalne - Małgorzata Kazur/PKP PLK

W Reptowie działa już nowoczesna nastawnia. Obsługuje ją dyżurny ruchu

Dziś przed południem była wizyta techniczna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na modernizowanej stacji w Reptowie. Wciąż trwa inwestycja – modernizacja linii między Poznaniem Głównym a Szczecinem Dąbiem.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PKP PLK oraz wykonawcy. Mowa była o postępach na zachodniopomorskim odcinku inwestycji.

Projekt modernizacji linii E59 na odcinku Poznań – Szczecin Dąbie to ok. 195 km linii kolejowej poddanej modernizacji, która w zdecydowanej większości jest już wykonana – informował Maciej Korzeniewski, zastępca dyrektora regionu Zachodniopomorskiego Centrum Realizacji Inwestycji. – Na terenie województwa zachodniopomorskiego jest około 90 km tej linii. Zbliżamy się ku zakończeniu modernizacji na tym terenie. Wartość projektu to około 4 mld zł, z dofinansowaniem programu CEF (Connecting Europe Facility) „Łącząc Europę”, z czego zakres w województwie zachodniopomorskim wynosi ok. 2 mld zł.

Stacja w Reptowie, jako wyznaczony odcinek między Stargardem a Szczecinem Dąbie, zostanie lada tydzień ostatecznie zmodernizowana.

Na koniec lipca uruchomimy tunel z peronem nr 1 i przyległymi do niego torami na stacji Reptowo – mówił M. Korzeniewski. – Zmodernizowany będzie cały odcinek Stargard – Szczecin Dąbie. Pozostanie nam do dokończenia modernizacji stacja Stargard. Będziemy mogli prowadzić całościowo ruch dwutorowy, który od Stargardu już prowadzony jest między Dobiegniewem a Choszcznem. Do końca roku zakończymy prace torowe między Choszcznem a Stargardem. Do końca 2023 roku planujemy zakończyć przebudowę stacji Stargard.

W Reptowie jest nowoczesna modułowa nastawnia, obsługiwana obecnie przez dyżurnego ruchu. Obok niej jest już zmodernizowany przejazd kolejowy.

Finalnie cały odcinek od Szczecina Dąbie do Choszczna włącznie obsługiwany będzie z jednego posterunku ruchu, tzw. LCS – Lokalnego Centrum Sterowania w Stargardzie – wyjaśniał Maciej Korzeniewski. – Początek jego funkcjonowania planowany jest na koniec przyszłego roku. Za 2 miesiące powinien zostać oddany do eksploatacji peron nr 1, który jest praktycznie ukończony. To inwestycja z korzyścią dla pasażerów, podróżnych, jak i dla nas – spółki PKP PLK jako zarządcy infrastruktury kolejowej.