Inauguracja roku akademickiego UTW Stargard
Fot. Jan Balewski

Nadszedł czas pracy! Studenci seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki

Dziś w południe, na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Stargardzie.

Hymn Polski, Gaudeamus Igitur, ślubowanie nowo przyjętych studentów i odebranie przez nich legitymacji, rozpoczęły dziś uroczystość rozpoczęcia nowego roku na UTW Stargard. Stargardzkim seniorom towarzyszyli w tym ważnym momencie liczni goście. Dawno nie widziany u nich poseł na Sejm RP Michał Jach z PiS po początkowych lekkich brawach został przez emerytów wyraźnie wybuczany. Za to prezydenta Stargardu Rafała Zająca przyjęli bardzo ciepło, sowicie oklaskując go podczas powitania oraz inauguracyjnego wykładu, który poświęcił gospodarczemu rozwojowi miasta pod szczęśliwą gwiazdą.

Nadszedł czas pracy! – mówiła Genowefa Szmit, sekretarz UTW Stargard.

Poseł Jach mimo wszystko wyszedł na mównicę, by pogratulować studentom odwagi brania udziału w zajęciach na UTW oraz życzyć im satysfakcji z tego powodu.

Życzenia zdrowia i podziękowania za wsparcie przekazali przedstawiciele młodszych stażem UTW z regionu, z Polic oraz z Pyrzyc. Była też delegacja z UTW Szczecin, który w przyszłym roku świętował będzie 45-lecie.

Bardzo się cieszę, że chce wam się chcieć – mówił przedstawiciel UTW Szczecin.

Wszystkie sekcje zasługują na uznanie. Za pracowitość, pomysłowość, integrację z osobami samotnymi. Trzeba żyć zgodnie z własnymi potrzebami, robić to co się lubi, co daje satysfakcję, co sprawia przyjemność. Rozwijać swoje pasje, zainteresowania, unikać samotności, być wśród ludzi, aktywnie uczestniczyć w tym, co dzieje się w UTW, ale też w mieście, na osiedlu, czy innych miejscach. Dbać o aktywny tryb życia oraz rozwój intelektualny. Musimy wygospodarować czas, czas dla nas. Idą trudne dni. Musimy być solidarni. Jak zajdzie potrzeba musimy sobie nawzajem pomagać. Aby nikogo nie zostawić w samotności, z życiowymi problemami. To jedno z zadań UTW w tym roku akademickim. Postaramy się w trudnych dniach o dobry czas. Znaleźć radość mimo przeciwności losu – to jest wyzwanie! Starość może być szczęśliwa. Trzeba spełnić jeden warunek – musimy być aktywni!

Stanisław Bartosik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie

Prezes stargardzkiego uniwersytetu dla seniorów podkreślał wsparcie i dobrą współpracę ze stargardzkimi samorządami oraz instytucjami, szczególnie z SCK, gdzie studenci się spotykają.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ: Rozpoczęcie roku 2022/2023 na UTW Stargard, fot. Jan Balewski

Prezydent Stargardu Rafał Zając wygłosił wykład inauguracyjny. Naświetlił rozwój gospodarczy miasta, które obecnie liczy 67 430 mieszkańców. Omówił działanie parków przemysłowych, szczegółowo przedstawiał trwające największe inwestycje oraz „plany na zmiany”. Tutaj można było się dowiedzieć, że w Stargardzie mają powstać nie tylko zielone płuca osiedla Zachód, czy nowocześnie przearanżowane ścisłe centrum. W planach jest także całkiem nowa sala widowiskowa, która ma mieć 1000 miejsc siedzących i 3000 stojących. Do miasta ma wejść nowy, ciekawy inwestor z branży spożywczej.

W części artystycznej wystąpili: wokalistka Patrycja Kucharzyk z MDK Stargard, zatańczyły Seniority z UTW Stargard, zaśpiewały Chabry, także ze stargardzkiego UTW.