Sondaż IBSP OGB
Źródło: Ogólnopolska Grupa Badawcza

Najnowszy sondaż wyborczy IBSP: W okręgu 41 ze Stargardem wygrywa KO, PiS bez większości w Sejmie

Ogólnopolska Grupa Badawcza, między innymi w serwisie Stargard.News, przedstawiła w piątkowy wieczór najnowszy sondaż wyborczy dotyczący wyborów do parlamentu. Dotyczy on także okręgu 41, w którym jest Stargard.

W naszym regionie w sondażu tym wygrywa Koalicja Obywatelska, w skali kraju – Prawo i Sprawiedliwość. Przy takiej prognozie, w okręgu 41 najwięcej mandatów zdobywa KO – 5. PiS miałby ich 4, a Trzecia Droga, Nowa Lewica i Konfederacja – po jednym mandacie.

W skali kraju większość sejmową przy takich wynikach miałaby opozycja. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica zdobyłyby 234 mandaty. PiS miałby ich 193, a Konfederacja 32. Mniejszości niemieckiej przypada jeden mandat.

Na grafikach można zobaczyć więcedj informacji dotyczących prognozy wyników i podziału mandatów w okręgu 41 i w całym kraju według sondażu IBSP Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Dziś publikowany sondaż IBSP został zrealizowany na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Prognoza parlamentarna jest oparta o wyniki kilku najnowszych sondaży wyborczych. Nasze prognozy opieramy wyłącznie na sondażach przeprowadzonych metodą telefoniczną (CATI). Wynika to głównie z wiarygodności danych pochodzących z badań przeprowadzonych tą metodą. Badania telefoniczne nie tylko w Polsce, ale także na świecie charakteryzują się najlepszą skutecznością. Więcej na ten temat możecie przeczytać w raporcie z wyborów samorządowych opracowanym przez SprawdzamySondaze.pl. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej (im wyższa sprawdzalność wyników, tym wyższa waga). Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym.

Ogólnopolska Grupa Badawcza