Narodowe Czytanie
W ubiegłym roku Narodowe Czytanie także odbyło się na różance. Z lewej stargardzianka Olimpia Janiszewska, z prawej Ilona Kowal z Książnicy Stargardzkiej, Fot. Grzegorz Drążek

Narodowe Czytanie na różance w parku Jagiellońskim

W najbliższą sobotę, 3 września 2022 roku, w całej Polsce czytane będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. To już 11 akcja Narodowego Czytania. Książnica Stargardzka zaprasza tego dnia, od godziny 12, na różankę.

Zbrodnia to niesłychana pani zabija pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju… ten i inne teksty „Ballad i romansów” polskiego wieszcza Adama Mickiewicza odczytane zostaną w sobotę 3 września na stargardzkiej różance w parku Jagiellońskim. Stargardu nie mogło zabraknąć na mapie ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której celem jest „promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej”.

Czytać będą także przedstawiciele nowego stargardzkiego stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych Godna Przyszłość. Nie zabraknie też redakcji Stargard.News!

Narodowe Czytanie
Książnica Stargardzka

W ubiegłym roku stargardzianie na Narodowym Czytaniu spotkali się na różance w parku Jagiellońskim, podobnie będzie teraz. To już w tę sobotę, 3 września, od godziny 12.

„Romanse i ballady” Adama Mickiewicza czytać będą m.in. nasi czytelnicy biorący udział w akcji #wartoczytać, lokalne media, które tym razem pokażą się z drugiej strony aparatów fotograficznych, będzie także teatr A-To-My z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie – zapowiada Ilona Kowal z Wypożyczalni Głównej Książnicy Stargardzkiej, koordynująca wydarzeniem. – Oczywiście uczniowie szkół ponadpodstawowych. Chętni odważni mieszkańcy, którzy zgłoszą się w sobotę do czytania otrzymają upominki. Będzie muzyka na żywo, piękne skrzypcowe etiudy. Spotkanie na różance potrwa w zależności od ilości zainteresowanych, myślę że około 2,5 godziny. Pogoda szykuje się idealna, serdecznie zapraszamy!

Narodowe Czytanie
Książnica Stargardzka

Już za kilka dni przypadnie pierwsza sobota miesiąca września, a to oznacza, że Wasza biblioteka przy Wojska Polskiego 3 będzie otwarta w godz. 9:00-14:00. Spieszymy Wam też powiedzieć, przypomnieć, zainteresować, że niniejszej soboty od godz. 12:00 znajdziecie nas w Parku Jagiellońskim na Różance. Tam będzie balladowo i romantycznie. A to za sprawą Adama Mickiewicza, którego „Ballady i romanse” z okazji 200 lat od ukazania się, stają się lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Zapraszamy. Nie zabraknie pięknych interpretacji utworów oraz wielu niespodzianek.

Dyrektor Książnicy Stargardzkiej z załogą

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Lekturą Narodowego Czytania 2022 była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wówczas po raz pierwszy Książnica Stargardzka zaprosiła mieszkańców na różankę.