Wakacje z WOT
Fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Nie rozstawali się z bronią. Po ciężkiej szesnastce uroczysta przysięga

W sobotę po południu, na Rynku Staromiejskim w Stargardzie, 63 terytorialsów złoży przysięgę wojskową. Będzie pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek grochówką.

„Wakacje z WOT” kończy prawie setka nowych żołnierzy 14 ZBOT. 63 z nich złoży przysięgę wojskową. To ci, którzy przed wstąpieniem do wojska nie mieli wcześniej nigdy do czynienia z mundurem – informuje Marcin Górka, rzecznik 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Musieli ukończyć ciężkie, szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, która odbywa się w 141 batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie. 61 mężczyzn i kobiet, którzy kończą właśnie „szesnastkę” przez cały czas – jak na amerykańskich filmach – nie rozstawało się z bronią. Byli szkoleni w dzień i w nocy, z taktyki wojskowej, strzelania, pomocy przedmedycznej, topografii, wojskowych regulaminów i oczywiście z musztry, by zaprezentować się dobrze podczas składania przysięgi.

Żołnierze i ich dowódcy podkreślają, że to bardzo wymagające i intensywne szkolenie, najtrudniejsze w karierze terytorialsa. Kto w niej może wziąć udział?

– „Szesnastka” w ramach „Wakacji z WOT” adresowana była przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów czy nauczycieli a także osób, które letni czas chciały poświęcić na przeszkolenie wojskowe – wyjaśnia Marcin Górka.


Uroczystą przysięgę wojskową nowi żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą w sobotę, 23 lipca na Rynku Staromiejskim w Stargardzie, o godzinie 13. Będzie tam prezentacja sprzętu wojskowego i poczęstunek wojskową grochówką.

Wszystkich mieszkańców Stargardu i Pomorza Zachodniego zaprasza na nią dowódca 14 ZBOT płk
Tomasz Borowczyk i prezydent Stargardu Rafał Zając
– dodaje Marcin Górka z 14. ZBOT. – „Wakacje z WOT” będą miały w tym roku w Zachodniopomorskiem jeszcze drugą edycję. Kolejne takie szkolenie odbędzie się w sierpniu nad morzem, w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie.

TUTAJ pisaliśmy o przysiędze terytorialsów w maju br., w nadmorskim Niechorzu.