Edward Siekierzyński nie żyje
Edward Siekierzyński, autor grafiki Adam Siekierzyński

Nie żyje Edward Siekierzyński, niezwykły artysta ze Stargardu

Dziś wieczorem (26 grudnia 2022 roku), po krótkiej chorobie, w wieku 72 lat zmarł stargardzki malarz, rzeźbiarz, medalier, literat i wizjoner Edward Siekierzyński.

Urodzony w Stargardzie, zawodowo związany z nieistniejącym Luxpolem, każdy kto miał okazję go poznać wie, że był niesamowitym człowiekiem, uduchowionym, niezwykle utalentowanym, wszechstronnym, po prostu artystą totalnym. Że w swojej twórczości wypracował własny, charakterystyczny styl. Że interesował się i znał historię rodzinnego miasta. Edward Siekierzyński, jak informują jego bliscy, odszedł dziś z tego świata dokładnie o godzinie 18.56. Przed śmiercią krótko chorował.

Edward Siekierzyński ze Stargardu to twórca obrazów, rzeźb, medali, autor wierszy i opowiadań. Pracą twórczą zajmował się przez 45 lat!

Od 1977 roku brał udział w plenerach malarskich w kraju i za granicą oraz zaczął pisać poezję i prozę. W 1981 roku przedstawił swoje prace komisji weryfikacyjnej Ministerstwa Kultury i Sztuki i otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka.

– Moje liryki są przedstawiane na antenie Radia Łódź w nocnej audycji „Akademia życia”. W roku 1996 wygrywam konkurs Polskiego Radia Szczecin na „opowiadanie z latarnią morską w tle” i opowiadanie „Światło Nvena” zostaje zrealizowane w formie słuchowiska. Inne utwory były przedstawiane w antologiach poezji „Poeta pamięta” – Kalisz 1999, „Miłość jak ziarno odwagi” – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego – Białystok 2000r. W 2004 roku z pomocą mecenasa sztuki, malarki i wziętej lekarz stomatolog Elżbiety Samselskiej ze Szczecina wydaję dwa tomiki poezji: „Nadrodzaj – opowiastki dla wypoczętych intelektualnie i bogatych…”, oraz „Tło” – zbiór utworów z różnych okresów twórczości ilustrowany fotografiami medali i plakiet wykonanych wg moich modeli w brązie w latach 1981 – 1987 – czytamy we wspomnieniach Edwarda Siekierzyńskiego opublikowanych na stronie touchofart.eu.

Od 2008 roku był członkiem Związku Literatów Polskich oddział w Szczecinie. Laureat nagród Wojewódzkiego Domu Kultury w Szczecinie za upowszechnianie twórczości miłośników sztuki na Ziemi Stargardzkiej oraz nagród i wyróżnień Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na dorocznych przeglądach twórczości instruktorów malarstwa w latach ’90.

Ważniejsze wystawy prac Edwarda Siekierzyńskiego:

  • 1987 – wystawa indywidualna medalierstwa i rzeźby kameralnej – Stargardzkie Centrum Kultury.
  • 1990 – wystawa indywidualna – malarstwo na kartonie – Centrum Informacji Kultury Łódź; udział w wystawie „Fantasy” w USA – Filadelfia, Nowy Jork.
  • 1991 – udział w wystawie „Medalierstwo Polskie Lat Osiemdziesiątych” – Muzeum Sztuki Medalierskiej – Wrocław.
  • 1994 – Udział w wystawie „Medalierski autoportret” Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Krzysztofory. – Muzeum Sztuki Medalierskiej – Wrocław udział w wystawie „An International Mail Art Show” – USA – Santa Barbara Museum of Art. udział w wystawie plakiet w brązie „Biennale Dantesco” – Rawenna – Włochy.
  • 1995 – wystawa indywidualna malarstwa i rysunku – „Galeria –34” – Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej im. Księcia Józefa Poniatowskiego Warszawa.
  • 2000 – indywidualna wystawa retrospektywna „Trzydzieści lat twórczości artystycznej” – Stargardzkie Centrum Kultury.
  • 2002 – wystawa indywidualna malarstwa – Klub XIII Muz – Szczecin.
  • 2007 – wystawa indywidualna malarstwa i rzeźby – „Morfy” – Muzeum Stargard.
  • 2008 – wystawa indywidualna malarstwa i rzeźby – „Terra Incognita – mój teatr przelotny II” Muzeum Stargard.

Niepowtarzalne i charakterystyczne prace autorstwa Edwarda Siekierzyńskiego poza Polską znajdują się w Anglii, Białorusi, Francji, Holandii, Izraelu, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ugandzie, Ukrainie i USA.

Bliskim zmarłego artysty, którego mieliśmy okazję poznać i podziwiać jego sztukę plastyczną i literaturę, składamy serdeczne wyrazy współczucia. Jutro poinformujemy o terminie ostatniego pożegnania Edwarda Siekierzyńskiego.

Nekrolog