Stargard Bogusława 4 zakaz skrętu w lewo
Fot. Emilia Chanczewska

Objazd wiaduktu w Stargardzie. Zakazy skrętu w lewo, które kierowcy lekceważą

Na ulicy Bogusława IV w Stargardzie wrócił znak zakazu skrętu w lewo w ul. Barnima. Taki znak jest też na ul. Pierwszej Brygady. Ma to ułatwić płynny objazd remontowanego wiaduktu w centrum miasta. Niejeden kierowca łamie te zakazy.

Po zamknięciu 20 listopada drogi pod wiaduktem przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego z jednej strony miasta na drugą można się przedostać objazdami pod wiaduktami przy ulicy Bogusława IV lub przy ul. Konopnickiej/Pierwszej Brygady.

Stargard Pierwszej Brygady zakaz skrętu w lewo
Fot. Emilia Chanczewska. Znak zakazu skrętu w lewo na ulicy Pierwszej Brygady w Stargardzie.

Jadąc spod tego drugiego wiaduktu od strony ulicy Konopnickiej na ul. Pierwszej Brygady od początku wprowadzenia objazdu stoi znak zakazujący skrętu w lewo w ulicę Towarową. Przyglądaliśmy się w ostatnich dniach sytuacji w tym miejscu i widzieliśmy, jak wielu kierowców, mimo zakazu, skręca, by dalej jechać wzdłuż linii kolejowej w kierunku ulicy Szczecińskiej. Tymczasem zakaz skrętu w lewo nie dotyczy tam tylko pojazdów budowy.

Teraz znak zakazu skrętu w lewo stanął także na ulicy Bogusława IV. Dotyczy on kierowców wyjeżdżających spod wiaduktu. Znak zakazuje skrętu w lewo w ulicę Barnima. Nie dotyczy on tylko komunikacji miejskiej. I tutaj są kierowcy ignorujący zakaz i skręcający (zdjęcie czołówkowe), by potem pojechać wzdłuż linii kolejowej w stronę ulicy Wyszyńskiego. Taki znak już kiedyś stał w tym miejscu, kiedy poprzednio zamknięta była droga pod wiaduktem w centrum miasta. Po ponownym zamknięciu tej drogi, co nastąpiło 20 listopada, przez niemal tydzień nie było tego znaku. Teraz wrócił.

Stargard Bogusława 4 zakaz skrętu w lewo
Fot. Emilia Chanczewska. Znak zakazu skrętu w lewo na ulicy Bogusława IV w Stargardzie.

Znaki zakazu skrętu w lewo ustawiono, by zapewnić płynność jazdy objazdami. I rzeczywiście, kierowcy łamiący zakaz i skręcający w lewo często zanim skręcą zatrzymują się, by przepuścić jadące z pierwszeństwem pojazdy z naprzeciwka, a wtedy wstrzymują ruch pojazdów za nimi. W porach największego ruchu może to być kłopotliwe, bo z jednej strony korkuje się ulica Konopnickiej, a z drugiej ruch pod wiaduktem przy Bogusława IV i na rondzie Pionierów Stargardu, u zbiegu ulic Bema, Spokojnej, Różanej. Większą płynnośc na objazdach ma zapewnić także znak nakazujący skręt w prawo z ulicy Barnima pod wiadukt przy Bogusława IV. To rozwiązanie obowiązuje od dawna. Było aktualne nawet w sytuacji, kiedy droga pod wiaduktem w centrum Stargardu była otwarta dla ruchu pojazdów.