Stargard obwodnica północna drugi miejski odcinek
Fot. Grzegorz Drążek

Obwodnica północna Stargardu w kawałkach. Wybudują kolejne 900 metrów drogi i dwa duże ronda

Podpisana została umowa na budowę drugiego odcinka z miejskiej części obwodnicy północnej Stargardu. Prace ruszą na początku nowego roku.

Pierwszy odcinek miejskiej części obwodnicy północnej, liczący 900 metrów długości, został otwarty dla ruchu kilka miesięcy temu. Prowadzi od wiaduktu przy ulicy Składowej do ulicy Orzeszkowej. Drugi odcinek będzie prowadził od ulicy Wieniawskiego w rejonie osiedla Chopina do wiaduktu przy Składowej.

Wykonawcą robót będzie firma Strabag z Pruszkowa. Z nią właśnie podpisana została umowa. Wartość inwestycji to 25 mln 300 tys. zł.

– Jeszcze w czerwcu rozpoczną się intensywne prace przy dokumentacji niezbędnej do budowy następnego odcinka obwodnicy, od ulicy Wieniawskiego do wiaduktu na ulicy Składowej – informuje stargardzki magistrat. – To w sumie prawie 900 metrów nowej, wygodnej i bezpiecznej drogi, latarnie, ale także dwa duże ronda, ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, odwodnienie i bardzo wiele roślin. Inwestycja to w sumie blisko 7000 nowych drzew i krzewów. Będzie też nowość – zielone przystanki autobusowe, które świetne wpiszą się w całość obwodnicy. Wszystko uzupełni również nowy wodociąg, a także kanalizacja deszczowa wzdłuż ulicy Orzeszkowej.

Stargard plan obwodnicy północnej
Fot. materiały Urzędu Miejskiego w Stargardzie

Miejscy urzędnicy ze Stargardu zapowiadają start robót budowlanych na początek 2024 roku. Ich zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2025 r. W planach miasto Stargard ma jeszcze trzeci odcinek obwodnicy północnej. Będzie prowadził od ulicy Stralsundzkiej w rejonie ronda 15 Południk do ulicy Wieniawskiego. Pozostałe części obwodnicy północnej Stargardu będą realizować zarządy dróg krajowych i wojewódzkich. Cała obwodnica północna prowadzić będzie od węzła Święte do ulicy Hanzeatyckiej.

Ten element obwodnicy to następny duży krok w przygotowaniach alternatywnej trasy dla stargardzian, ale również ku wyprowadzeniu z miasta tranzytu pomiędzy Szczecinem a Goleniowem – mówi o budowie drugiego miejskiego odcinka obwodnicy północnej Stargardu.

Rafał Zając, prezydent Stargardu
Stargard obwodnica północna drugi miejski odcinek
Fot. Grzegorz Drążek