Hybryda WOSP
Stargardzka Kolejowa Orkiestra Dęta z DKK Stargard z Jurkiem Owsiakiem w Szczecinie, Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Orkiestra ze Stargardu zagrała na stacji Szczecin Główny, na powitanie hybrydy w barwach WOŚP

W sobotę 17 grudnia 2022 roku, o godzinie 15, Pol’and’Rockowy pociąg zabrał pierwszych pasażerów ze Szczecina do Kołobrzegu i Koszalina. Powitanie efektownego pojazdu rozpoczęły radosne dźwięki „Happy Marching Band” w wykonaniu Stargardzkiej Kolejowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

Symboliczny sygnał do odjazdu dali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Jerzy Owsiak – dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz słynny zawiadowca Roman Polański, który co roku rozpoczyna Pol’and’Rock. Pociąg w festiwalowych barwach dopełnił hybrydową flotę. Województwo Zachodniopomorskie ma już 12 dwunapędowych pojazdów.

Hybryda WOSP

Hybrydowy pociąg z symbolami Pol’and’Rock pachnie nowością, a kolejarze już nazwali go „indianinem”. Na kabinie maszynisty wymalowane są kolorowe skrzydła przypominające pióropusz. A na burtach – efektowne orły. Autorem grafiki jest Jerzy Owsiak. Założyciel i prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przyjechał do Szczecina, by razem z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem powitać efektowny i nowoczesny pojazd.

– Na Pomorzu Zachodnim mamy nie tylko najnowocześniejszą flotę, z czego jesteśmy bardzo dumni, ale mamy również najbardziej kolorową flotę pociągów regionalnych w Polsce. Mamy pociąg bursztynowy, mamy pociąg europejski, pociąg morski, pociąg ekologiczny, pociąg dedykowany Pogoni, a od dziś na zachodniopomorskich torach będziemy mieli również pociąg Pol’and’Rockowy – ogłosił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas sobotniej uroczystości na szczecińskim dworcu.

Glory, glory, hallelujah – hybryda jedzie
Powitanie efektownego pojazdu rozpoczęły radosne dźwięki „Happy Marching Band” w wykonaniu Stargardzkiej Kolejowej Orkiestry Dętej.

Był mróz, przez chwilę także śnieg, na peronie zimne ognie, ale gorąca atmosfera. Pasażerów rozgrzewała muzyka, wspólne odliczanie do momentu spektakularnego wjazdu hybrydy, a także gorąca czekolada i pierniki. Marszałek częstował gości świątecznymi upominkami. I co chwilę serwowano niespodzianki muzyczne. Orkiestra żywiołowo grała „Glory, glory, hallelujah” i „Karnawał” Voo Voo – hymn WOŚP. Natomiast Jerzy Owsiak poinformował, że gwiazdą przyszłorocznego Pol’and’Rock będą Spin Doctors.

– Najpiękniejszy festiwal świata gra tutaj i myślę, że tu będzie grał do końca świata i jeden dzień dłużej – zapowiedział dyrygent WOŚP. – Przepiękny orzeł na pociągu tymi kolorami mówi, że potrafimy się cudownie bawić, że potrafimy być razem. A już niedługo będziemy razem podczas kolejnego, 31 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówił Jerzy Owsiak.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, oprac. (ech)