Kluczewo rozbiórka pomnika
Rozbiórka pomnika w Kluczewie, 26.07.2022 r. Fot. Grzegorz Drążek

Pamięć o żołnierzach Armii Czerwonej w Kluczewie legła w gruzach

Upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej pomnik w stargardzkim Kluczewie został dzisiaj rozebrany. Jego elementy nie trafią na cmentarz wojenny.

We wtorkowe południe, 26 lipca 2022 roku, po pomniku stojącym przy ulicy Lotników w stargardzkim Kluczewie nie było już śladu. Wszystkie jego elementy po rozbiórce zostały wywiezione, w miejscu gdzie stał, wysypano ziemię i wyrównano teren.

Pomnik ten został zbudowany w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych XX wieku, w czasach kiedy w Kluczewie byłgarnizon radziecki. Ustawiono go w miejscu, w którym wcześniej byli pochowani żołnierze Armii Czerwonej. W wyniku ekshumacji w 1952 roku na cmentarz wojenny przy ulicy Reymonta przeniesiono kilkanaście ciał.

Następnie w Kluczewie zbudowano pomnik upamiętniający radzieckich żołnierzy. Do jego umocnienia wykorzystano między innymi dwa nagrobki z poniemieckiego cmentarza w tej okolicy. Nagrobki te dzisiaj zostały zabezpieczone. BioStar (dawniej MPGK) zdecyduje o tym, co się z nimi stanie. Być może trafią do lapidarium na stargardzkim cmentarzu.

Rozbiórkę pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej w Kluczewie dokumentował Andrzej Bierca, kustosz z Działu Dokumentacji Zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Obecni byli także przedstawiciele Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Instytutu Pamięci Narodowej, który zlecił wykonanie dzisiejszych prac.

Pomnik upamiętniał żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mieli tutaj polec w marcu 1945 roku, w walkach o Kluczewo i okolice

Andrzej Bierca, MAH Stargard

– Jego rozbiórka wynika z ustawy regulującej likwidację komunistycznych symboli w Polsce – dodaje Andrzej Bierca z MAH Stargard. – Władze samorządowe obligowane są do wypełniania tej ustawy. Planowany jest remont ulicy Lotników, myślę że to miało duży wpływ na to, że akurat teraz pomnik został zdemontowany. Elementy pomnika, który podczas demontażu został rozczłonkowany, ulegną utylizacji.

To kolejny pomnik w Stargardzie, upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej, który został rozebrany. W 2017 roku usunięty został ze środka ronda na placu Wolności tak zwany Pomnik Wdzięczności, który stał tam od 1945 roku. Jego niewielkie fragmenty trafiły na międzynarodowy cmentarz wojenny przy ulicy Reymonta w Stargardzie. Jeszcze wcześniej, bo w 1996 roku, zlikwidowane zostało mauzoleum żołnierzy radzieckich przy placu Wolności, od strony ulicy Czarnieckiego. Przeniesione zostało na cmentarz wojenny.