Piotr Hofman wernisaż
Z prawej grafik Piotr Hofman, z lewej Joanna Tomczak, dyrektor SCK, fot. Emilia Chanczewska

Piotr Hofman: taka forma przedstawiania treści jest najbardziej czytelna

Stargardzkie Centrum Kultury potrafi zaskoczyć! Na Małej Scenie odbył się niecodzienny wernisaż Piotra Hofmana, na co dzień grafika w SCK. Było niezwykle.

Pudełkowe, czarne wnętrze Małej Sceny SCK świetnie skomponowało się z wystawionymi tam czarno-białymi komputerowymi grafikami. Uczestników piątkowego wernisażu powitał mrok, rozświetlony tylko czterema, skierowanymi w dół punktowcami z makaronowymi „abażurami”. Całości dopełniała muzyka, skomponowana przez młodego i zdolnego autora grafik. Nie było siedzenia i nie było jedzenia. Było smakowanie sztuki na stojąco, z kieliszkiem wina w dłoni. Prace można było wynosić ze sobą… w pocztówkowej formie.

To był pierwszy wernisaż Piotra Hofmana. Młody twórca przedstawił się i zapoznał uczestników ze swoją – niezmiernie ciekawą! – wizją sztuki:

Mam 26 lat, studiowałem na Akademii Sztuki w Szczecinie, którą ukończyłem z tytułem mgr, na kierunku grafika projektowa. Pracuję jako grafik w SCK. Moja przygoda z grafiką rozpoczęła się we wczesnych latach szkolnych, kiedy projektowałem avatary do swojego konta w grze komputerowej. Potem zostałem dostrzeżony przez kolegów z klanu, którzy poprosili mnie, bym również dla nich zaprojektował avatary. I wtedy po raz pierwszy moja twórczość zaczęła się rozchodzić. Marginesy w moich zeszytach zawsze były zapełnione rysunkami i wiele osób namawiało mnie, bym podjął edukację w tym kierunku. Trafiłem na Akademię Sztuki, gdzie miałem okazję zasmakować wszelkich dziedzin sztuki, od rzeźby, grafiki, malarstwa, rysunku, animacji, nawet performance, również muzyki. Stwierdziłem, że moim środkiem wyrazu jest grafika komputerowa. W czasie studiów zacząłem publikować swoje prace na Instagramie (@gasnir_ ). To mój sposób na wyrażanie siebie. Mojemu projektowaniu przyświeca idea, że staram się nie męczyć tematu, tzn. wyrzucam z siebie pomysł tak szybko, jak się da. Jeśli widzę, że nic z tego nie wyjdzie, porzucam i próbuję kiedy indziej. Korzystam z nagłych przypływów inspiracji. Konfrontując moją twórczość z odbiorcami bardzo często spotykam się z pytaniami „dlaczego to jest takie czarne, takie smutne, czy to na pogrzeb?” Chciałbym, by prace wybrane na wystawę pozwoliły zrozumieć mój punkt widzenia. Koloru czarnego nie postrzegam jako koloru smutnego, koloru śmierci czy żałoby. Jest dla mnie syntetyczną formą przedstawiania idei. Na pytanie: dlaczego takie czarne? odpowiedziałbym pytaniem: dlaczego litery w książce są takie czarne, na białym tle? Dlatego, że taka forma przedstawiania treści jest najbardziej czytelna, prosta, kolor nie odwraca uwagi, jest też kontrastująca. Często na początku projektowania robi się to w czerni i bieli dopiero potem dodając kolor, co pozwala w pełni skupić się na formie, na przekazie. Potem kolor staje się ozdobnikiem. Mam nadzieję, że ta moja wizja, moja idea przyświecająca projektowaniu, pozwoli na oswojenie się z tym czarnym kolorem i porzucenie myśli, że jest on smutny czy żałobny.

Dyrektor SCK w imieniu wszystkich pracowników wręczyła Piotrowi Hofmanowi bukiet, który także okazał się niebanalny, bo skomponowany z białych i czarnych tulipanów.

– Gratuluję pięknej wystawy – mówiła Joanna Tomczak, dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury. – Piotr jest niezwykle skromny, ale też ogromnie pracowity. Można mu zaufać. Nie upiera się przy swoim zdaniu, wie co znaczy kompromis. Ma wyczucie. Dostosowuje się. Poprawia tyle razy, ile się go o to prosi. Ale gdy może puścić wodze wyobraźni, wtedy wypowiada trzy magiczne słowa: „proszę mi zaufać”.

Piotr Hofman jest autorem plakatów wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez SCK, m.in. Stargard Festival, Stargardzka Scena Młodych, ArtFestiwal, Dzień Pionierów. Opracował także logotypy pracowni SCK, grafiki profilowe.

Pytam pana Piotra, co go inspiruje?

– Gry komputerowe, inne grafiki, to co widzę na Instagramie, bardzo uwielbiam twórczość Zdzisława Beksińskiego, jej mrok, dużą miłość do detali, lubię też wszelkiego rodzaju deformacje, cyfrowe glitche – wymienia jednym tchem Piotr Hofman.

Prace Piotra Hofmana będzie można podziwiać przez najbliższy weekend 27-28 maja, podczas ArtFestiwalu Stargard 2023. Wystawione będą w galerii na holu nad kasą kina SCK.

– Po ArtFestiwalu znajdą się w nowoutworzonej galerii na łączniku, widocznej od ulicy Wojska Polskiego – informuje Maciej Dura-Pomarański, rzecznik SCK.

Piotr Hofman ArtFestiwal
SCK