Komar ssący krew człowieka
Fot. pixabay.com

Skrzydlaty problem. Nad Miedwiem będzie odkomarzanie

Spacerowicze skarżą się na komary i chmary wszędobylskich muszek, które opanowały nadmiedwiańskie tereny. Gmina Kobylanka w dniach 24-27 maja planuje odkomarzanie.

W weekend byłam pobiegać nad Miedwiem – opowiada pani Justyna. – Nie dość, że tłum ludzi, wśród których trzeba było robić slalom, to jeszcze te chmary muszek. Latały wszędzie, wpadały do ust. Dobrze że miałam okulary, to przynajmniej ochroniłam oczy.

Sygnały o problemie z owadami musiały dotrzeć do gminy Kobylanka, bo zaplanowana została przez nią akcja odkomarzania. Odbyć się ma w przyszłym tygodniu, w dniach 24-27 maja, na terenie promenady w Morzyczynie i Zieleniewie należącym do gminy.

Wykonanie zabiegów w celu zmniejszenia uciążliwości postaci dorosłych komarów odbywać się będzie jednego dnia w godzinach porannych (do godziny 12) przy odpowiednich warunkach atmosferycznych – bez opadów, bezwietrznie – informuje Urząd Gminy Kobylanka. – Zastosowany preparat ma odpowiednie atesty i będzie użyty w stężeniu nieszkodliwym dla ludzi i zwierząt. Terminy wykonania usługi mogą ulec zmianie lub wykonanie może się też przedłużyć w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Podczas wykonywania zabiegu odkomarzania mieszkańcy proszeni są o:

  • zabezpieczenie zabawek dla dzieci,
  • nakrycie zarybionych oczek wodnych,
  • zamknięcie okien oraz drzwi budynków,
  • usunięcie z terenu karmników i poideł zwierząt.