Nielegalny alkohol
Fot. KAS Szczecin

Pod Stargardem działała nielegalna bimbrownia

73,5 litra nielegalnego alkoholu nie trafi do sprzedaży. Mieszkanka powiatu stargardzkiego odpowie przed sądem za pędzenie bimbru.

We wtorek 13 grudnia br. funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) skontrolowali prywatną posesję w powiecie stargardzkim, gdzie miał być produkowany nielegalny alkohol. Podejrzenia funkcjonariuszy były uzasadnione. Alkohol produkowany był w ukrytym pomieszczeniu w piwnicy, do którego wejście było pod schodami.

W trakcie działań ujawniono 73,5 litra alkoholu o różnej mocy:

  • 25 l o mocy 70%,
  • 3,85 l o mocy 65%,
  • 23,55 l o mocy 60%,
  • 2,6 l o mocy 55%,
  • 18,5 l o mocy 40%.

– Podczas przeszukania zabezpieczyliśmy też aparat do produkcji alkoholu etylowego – dodaje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Zatrzymany alkohol został zabezpieczony i zbadany pod kątem stężenia alkoholu przez technika kryminalistyki Krajowej Administracji Skarbowej.

Nielegalny alkohol
Fot. KAS Szczecin

Sankcje za nielegalną produkcję alkoholu

Do produkcji nielegalnego alkoholu przyznała się kobieta, właścicielka posesji. Usłyszała zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów (przestępstwo z art. 12 a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych). Może jej teraz grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 1 roku. O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą – pozbawieniem wolności do trzech lat.

Wszystkie te aspekty zostaną teraz sprawdzone przez dział dochodzeniowo-śledczy w ZUCS.

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny

KAS Szczecin przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: KAS SZCZECIN