Przejazd kolejowy
Fot. KPP Stargard

Policjanci razem z sokistami działali na przejazdach kolejowych

Stargardzka drogówka wspólnie z przedstawicielami PKP przeprowadziła działania „Bezpieczny piątek” w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”. Istotą tej profilaktycznej akcji było podnoszenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych.

Do niewłaściwych, a co za tym idzie najbardziej niebezpiecznych zachowań kierowców należą m.in.

  • ignorowanie znaku STOP lub włączonej sygnalizacji świetlnej,
  • wjazd na przejazd przy zamykaniu lub otwieraniu się rogatek,
  • omijanie zamkniętych rogatek.

To tylko niektóre zachowania kierowców, które w konsekwencji mogą doprowadzić do tragedii – przypomina mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Dlatego tak ważne jest uświadamianie kierujących o konsekwencjach ich działania. Stargardzcy mundurowi i funkcjonariusze SOK prowadzili rozmowy instruktażowe z kierowcami, a także pieszymi, na temat zagrożeń związanych z lekceważeniem przepisów i znaków drogowych.

Policja apeluje: pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Na przejazdach kolejowo-drogowych o tych zasadach należy szczególnie pamiętać – dodaje mł. asp. Justyna Siwarska z KPP Stargard. – W zderzeniu samochodu z pociągiem auto nie ma żadnych szans. Niestety wypadki tego typu kończą się tragicznie.