Drugi Festyn Stanąć na nogi
Organizatorzy festynu, z prawej Beata Milewska wiceprezes stargardzkiego Stowarzyszenia Misja Dobra Nowina, z lewej mamy chorych dzieci, Krystiana i Kamila, fot. Emilia Chanczewska

Ponad 30 tysięcy złotych zebrano na Drugim festynie charytatywnym Razem po sprawność, by stanąć na nogi

Idealna pogoda, fantastyczni wykonawcy i prowadzący, bardzo zaangażowani organizatorzy i wolontariusze, niezwykle atrakcyjne fanty na licytacje i chętni na nie liczni darczyńcy – to wszystko złożyło się na sukces festynu, zorganizowanego przez stowarzyszenie Misja Dobra Nowina. Odbył się dziś, w godzinach 12-18, w teatrze letnim w parku Chrobrego. Już został podsumowany. Suma robi wrażenie!

– Dzisiejsza zbiórka pieniędzy na II Festynie Razem po sprawność, by Stanąć na Nogi wynosi 31 157 zł 64 gr, 27 euro i 10 centów, a więc więcej niż w poprzednim roku – poinformowała dziś przed godziną 22 Misja Dobra Nowina, stowarzyszenie które już drugi rok z rzędu zorganizowało tak duży charytatywny festyn. – Dziękujemy wszystkim, którzy do tego się przyczynili.

Festyn w tym roku dedykowany był 9 dzieci, 5 dziewczynkom i 4 chłopcom. To mali stargardzianie, wymagający stałej rehabilitacji. Każde z nich ma inne problemy zdrowotne, m.in. autyzm, zespół Downa czy inne wady genetyczne, niedowłady, także stan śpiączki po wypadku. Pieniądze zbierane były na niezbędne im terapie.

Festyn Razem po sprawność Dzieci

Organizatorom dopisała pogoda, przez całe popołudnie było bardzo przyjemnie. W teatrze letnim na mieszkańców czekała ogromna moc atrakcji. Wspaniałe występy wokalne, muzyczne, taneczne, sportowe. Działało wiele stoisk z rękodziełem, książkami, maskotkami, ciastem i ciastkami, były też pierogi i grill. Na dzieci czekał kącik zabaw.

Licytowane były atrakcyjne rzeczy oraz vouchery. Aukcje prowadziła Barbara Świątkiewicz, sceną dowodził Norbert Śliwa.

Nad całością czuwali Beata i Dariusz Milewscy prowadzący Stowarzyszenie Misja Dobra Nowina.

Głównymi organizatorami całości tego wielkiego festynu byli rodzice chorych dzieci, zrzeszeni w grupie wsparcia Stanąć na nogi.

– To my rodzice zrobiliśmy ten festyn, od pomysłu przez planowanie, organizację stoisk i fantów, zaproszenie artystów, poprzez realizację i wykonanie – mówi Elżbieta Malinka, mama 14-letniego Alka, będącego w śpiączce. – Każdy rodzic odwalił kawał dobrej roboty! Rozstawiliśmy stoiska, obstawialiśmy je i potem złożyliśmy. Oczywiście z pomocą kochanych wolontariuszy, ale wiele wiele godzin naszej ciężkiej pracy. Chcemy, by ludzie nas widzieli, żeby nas nie wykluczali, żeby nasze dzieci autystyczne czy z zespołem Downa nie były wykluczane. One nie zarażają! Nas rodziców też się nie zauważa, nie zaprasza się na imprezy i inne, bo mamy chore dzieci. Sami musimy o siebie zadbać. Dla wielu z tych rodziców tak ciężko jest wyjść do ludzi.

Festyn wsparły stargardzkie służby. Byli strażacy z KP PSP Stargard i policjantki z KPP Stargard.

Stargardzcy policjanci zawsze chętnie włączają się w charytatywne działania, zwłaszcza dotyczące pomocy dzieciom. W niedzielę policjanci aktywnie uczestniczyli w festynie charytatywnym „Razem po sprawność, by stanąć na nogi”. W trakcie imprezy mundurowi zaprezentowali sprzęt oraz elementy wyposażenia policjantów. Każdy chętny mógł usiąść za kierownicą radiowozu i przez chwilę poczuć się policjantem.

Stargardzcy policjanci wzięli udział w festynie organizowanym przez stowarzyszenie Misja Dobra Nowina, który odbył się w minioną niedzielę w parku Chrobrego. Podczas festynu zorganizowana została zbiórka pieniędzy na leczenie specjalistyczne dla dzieci. Wszystkie osoby, które przyszły wesprzeć zbiórkę pieniędzy mogły liczyć na mnóstwo atrakcji. Podczas festynu mundurowi opowiadali o zawodzie policjanta, wdrażając najmłodszych w tajniki służby. Była to również okazja do rozmów z mieszkańcami naszego miasta na tematy związane z bezpieczeństwem w rożnych codziennych sytuacjach. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli okazję zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu i zapoznać się z jego wyposażeniem. Z uwagi na rozpoczynający się rok szkolny mundurowi rozmawiali z dziećmi i młodzieżą na temat „Bezpiecznej drogi do szkoły”. Najmłodsi oprócz wskazówek i materiałów profilaktycznych otrzymali elementy odblaskowe. Każdy zainteresowany miał możliwość sprawdzić, jak wygląda świat przez alkogogle.

asp. Justyna Siwarska, Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie

Na festynie zagościli prezydent Stargardu Rafał Zając, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Marcin Przepióra i przewodniczący Rady Miejskiej w Stargardzie Zdzisław Wilk.

Wśród występujących były m.in. roztańczone Seniority z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie:

„Dziwny jest ten świat” zaśpiewała Paulina Pryciak: