Poseł Michał Jach
Fot. Grzegorz Drążek

Poseł Michał Jach: Skorzystam z wakacji kredytowych

Stargardzki parlamentarzysta namawia mieszkańców do korzystania z wakacji kredytowych. Michał Jach powiedział serwisowi Stargard.News, że także zrobi sobie przerwę w spłacaniu kredytu.

Osoby, które mają kredyty hipoteczne w złotówkach mogą skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych. Jak mówią nam mieszkańcy, chętnych w naszym regionie nie brakuje. Wnioski należy składać w bankach.

Michał Jach, poseł PiS ze Stargardu, na dzisiejszej konferencji w swoim biurze poselskim mówił o wysokiej inflacji na świecie, jego zdaniem „spowodowanej polityką energetyczną Rosji Putina, także agresją Rosji na Ukrainę”.

– To powoduje, że w Polsce też część kredytobiorców, którzy posiadają kredyt hipoteczny, zaczyna mieć problemy ze spłatą kredytu – mówił Michał Jach. – Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy mieszkaniec Polski, który w okresie przed 1 lipca tego roku wziął kredyt na własne mieszkanie i spłaca go. Wakacje kredytowe polegają na tym, że przez cztery miesiące w tym roku i cztery miesiące w przyszłym roku kredytobiorca może zgłosić się do swojego banku i tam złożyć wniosek o tak zwane wakacje kredytowe, czyli cztery razy w tym roku i cztery razy w przyszłym nie musi płacić raty kredytowej wraz z odsetkami i to nie spowoduje u niego żadnych dodatkowych kosztów.

Nie ma mowy jednak, by komuś darowano spłatę jakiejkolwiek raty kredytu. Rządowy projekt zakłada czasowe zawieszenie spłaty, ale później trzeba będzie wszystko wyrównać.

– Wakacje kredytowe przedłużają okres spłacania kredytu o tyle miesięcy, ile będzie miał tych wakacji – mówi poseł Jach.

Stargard.News spytał jedynego stargardzkiego posła, czy jemu także przysługują wakacje kredytowe. A jeśli tak, czy skorzysta z nich. Z oświadczenia majątkowego Michała Jacha za 2021 roku wynika, że ma on do spłaty kredyt hipoteczny w banku PKO BP na zakup domu, w kwocie ponad 250 tysięcy złotych, w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Też mogę z nich skorzystać i raczej tak zrobię. Tak, skorzystam z wakacji kredytowych. Jeśli jest taka możliwość, żeby skorzystać z wakacji kredytowych, to zachęcam wszystkich do tego

Michał Jach, poseł PiS ze Stargardu