Wystawa Jarosława Stawarskiego
Autor prac Jarosław Stawarski w środku, z lewej Joanna Tomczak dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury, z prawej Piotr Kosmal z SCK, kustosz wystaw. Fot. Emilia Chanczewska

Prawdziwym ludziom podobają się obrazy stworzone z pomocą sztucznej inteligencji. Nowa wystawa w SCK

Przez najbliższe tygodnie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 16, można wybrać się do Galerii 108 na II piętrze Stargardzkiego Centrum Kultury, na wystawę pt. „Moje eksperymenty z AI”. Oglądać na niej można nierealistyczne obrazy powstałe z pomocą komputera i sztucznej inteligencji.

Wernisaż w Galerii 108 odbył się w miniony piątek, 10 listopada. Była to okazja nie tylko do podziwiania wytworów połączonych sił ludzkiej ręki i AI, ale także do rozmów na ten temat.

– Sztuczna inteligencja będzie pomocna artystom – przekonywał Piotr Kosmal, organizator i opiekun wystaw w Galerii 108 SCK. – Nie ma co się jej obawiać, tak jak kiedyś niepotrzebnie obawiano się np. muzyki elektronicznej.

– Tradycyjne malarstwo, kino, książka nie zginą – dodała Joanna Tomczak, dyrektor SCK.

Autor prac, zaprzyjaźniony ze stargardzkim środowiskiem artystycznym, Jarosław Stawarski z Gorzowa, podkreślał, że na dziś sztuczna inteligencja jest na poziomie 8-letniego dziecka, ale rozwija się dużo szybciej, niż człowiek.

– Nie zagraża nam dopóki będzie dla nas narzędziem, które wykorzystujemy. Zależy, w jaki sposób będziemy je wykorzystywać. Młotkiem też możemy albo wbić gwóźdź albo zrobić komuś krzywdę – mówił Jarosław Stawarski.

O autorze pisaliśmy w zapowiedzi wystawy:

Artysta opowiadał, że podczas tworzenia swoich prac w grę wchodzą trzy aspekty, które on kreuje: część opisowa, kontekst oraz parametry techniczne.

Uczestnikom wernisażu podobały się eksperymenty z AI, fantastyczne, bajkowe, przeważnie bardzo kolorowe prace. Oglądać je można przez około miesiąc w Galerii 108 SCK, od poniedziałku do piątku, od godz. 9 do 16. Wstęp wolny.

Na wernisażu było losowanie jednej z prac. Szczęście dopisało Zuzi Kosmal.