KPP Stargard bezdomni
Fot. KPP Stargard

Problem bezdomności najczęściej łączy się z nadużywaniem alkoholu

Dzielnicowi II Rewiru Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie razem z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie w minionym tygodniu sprawdzali miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

– Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki – przypomina mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Dlatego też, jak co roku, dzielnicowi stargardzkiej jednostki z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie dokonali kontroli takich miejsc. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek.

Policja przy okazji tej akcji przypomina, że jednym z najczęstszych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol.

– To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy, bo człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło – instruuje Justyna Siwarska z KPP Stargard.

Zwracamy się z apelem aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń można powiadomić policję o miejscach gdzie przebywają osoby bezdomne. Dzielnicowi podczas codziennej służby obchodowej udzielają również informacji odnośnie instytucji pomocowych.

mł. asp. Justyna Siwarska