Prokuratura Rejonowa w Stargardzie wiosna
Prokuratura Rejonowa w Stargardzie, fot. Emilia Chanczewska

Prokuratura: złodziej recydywista włamał się do samochodu i do sklepu

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia wobec podejrzanego o dokonanie, w dniach 6-7 lutego 2023 r., w Stargardzie, kradzieży z włamaniem do sklepu oraz pojazdu, w warunkach wielokrotnej recydywy, zakończyła się sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

– Działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonym nieletnim sprawcą podejrzany w nocy z 6 na 7 lutego 2023 r. włamał się do wnętrza pojazdu skąd dokonał zaboru w celu przywłaszczenia znajdujących się w nim przedmiotów, w tym m.in. było radio, odzież oraz narzędzia ogrodnicze, o łącznej wartości 800 zł – informuje dziś Alicja Macugowska-Kyszka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Natomiast w dniu 7 lutego 2023 r. podejrzany włamał się do jednego ze stargardzkich sklepów dostając się do jego wnętrza poprzez wybicie panelu drzwi wejściowych, a następnie ukradł szufladę z pieniędzmi. Obu czynów mężczyzna dopuścił się w warunkach recydywy wielokrotnej.

Jak podkreśla prokuratura, na skutek sprawnych działań policji sprawca został zatrzymany. Następnie, na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu.

– 38-letni podejrzany w przeszłości był wielokrotnie karany sądownie – dodaje prokurator Alicja Macugowska-Kyszka. – Za zarzucane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy wielokrotnej sąd wymierza karę pozbawienia wolności w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Wobec nieletniego wspólnika włamywacza prowadzone jest odrębne postępowanie.