Stargard przebudowa wiaduktu na ulicy Składowej
Fot. Grzegorz Drążek

Przebudowa wiaduktów w Stargardzie. Teraz Składowa. Kolejne trzy czekają na gotową połówkę stacji

Otrzymaliśmy potwierdzenie PKP PLK naszych informacji w sprawie ponownego zamknięcia dróg pod przebudowywanymi wiaduktami na terenie Stargardu.

Napisaliśmy wczoraj, że jeszcze w tym miesiącu ponownie zostanie zamknięta droga pod wiaduktem na ulicy Składowej. Dzisiaj naszą informację potwierdziły PKP PLK.

– Wykonawca planuje pod koniec czerwca rozpoczęcie prac przy budowie drugiej połówki wiaduktu na ulicy Składowej – wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Prace będą wiązały się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, którą wykonawca uzgodni z zarządcą drogi. Dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy. Prace będą prowadzone na jednej połowie wiaduktu, dzięki czemu utrzymany zostanie ruch pociągów pasażerskich i towarowych.

Jak dodaje Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK, na ulicy Składowej w miejsce starego wiaduktu powstanie „nowa przeprawa o bardziej wytrzymałej konstrukcji, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym”. Do tej pory przebudowano połowę wiaduktu.

– Obiekt zostanie poszerzony, dzięki czemu kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa – informuje Bartosz Pietrzykowski. – Konstrukcja obiektu będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum poza miasto.

Ulica Składowa w Stargardzie przebudowa wiaduktu
Fot. Grzegorz Drążek

Co z pozostałymi przebudowywanymi wiaduktami na terenie Stargardu? Spytaliśmy Bartosza Pietrzykowskiego o planowane terminy ponownego zamknięcia dróg pod wiaduktami przy ul. Bogusława IV, Wyszyńskiego/Szczecińskiej, Konopnickiej/Pierwszej Brygady.

– Prace na pozostałych trzech wiaduktach, wykonawca będzie mógł sukcesywnie rozpocząć po oddaniu do użytku pierwszej połówki stacji w Stargardzie – wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski. – Planowane jest to we wrześniu bieżącego roku. Aby mogło to nastąpić, muszą zostać spełnione wszystkie procedury obowiązujące w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. Przede wszystkim przebudowane tory, sieć trakcyjna, wiadukty i urządzenia sterowania ruchem kolejowym muszą spełniać wszystkie parametry i normy zgodne z przepisami, co będzie oceniane podczas odbiorów prowadzonych m.in. przez Inspektora nadzoru oraz pracowników Polskich Linii Kolejowych. W związku z tym, że pociągi sterowane będą z nowoczesnych urządzeń SRK (w nowym systemie sterowania), ze względów bezpieczeństwa podlegają rygorystycznej procedurze odbiorowej.

Na stacji przebudowane zostaną 3 perony. Będą one wyższe i szersze, dzięki czemu pasażerom będzie się wygodniej wsiadało i wysiadało z pociągów. Komfort oczekiwania na pociąg poprawią nowe wiaty i ławki. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie zapewni bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Na stacji powstanie również nowe przejście pod torami, które będzie prowadziło na perony oraz drugą stronę miasta, do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Będzie ono wyposażone w windy, dzięki czemu stacja w Stargardzie będzie dostępniejsza dla wszystkich pasażerów, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Bartosz Pietrzykowski, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.