Od poniedziałku 27 lutego 2023 roku, osoby pilnie potrzebujące pomocy psychologa czy mediatora, mogą się po nią zwracać w nowym miejscu. Udzielana będzie nieodpłatnie w budynku przy ulicy Andersa 14 (dawny „dom dużego dziecka”).
Ważna informacja przekazana została na końcu dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie, w stargardzkim starostwie, w ramach trwającego corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Otóż od najbliższego poniedziałku, 27 lutego br., przy Andersa 14m w poniedziałki i w środy, w godzinach 15-20, uruchomiony zostanie lokalny punkt pomocy ofiarom przestępstw. W tym miejscu dawniej działał Dom Dziecka nr 1, w którym mieszkały starsze dzieci, głównie nastolatki. Następnie mieściło się tam COPOW – Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Stargardzie, a także POW 6 – jedna z placówek opiekuńczo-wychowawczych, powstałych po restrukturyzacji „domu małego dziecka” przy Staszica oraz „domu dużego dziecka” przy Andersa i przy Sikorskiego. COPOW w ubiegłym roku zostało zlikwidowane, obecnie jest „wchłonięte” przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie.
PCPR zorganizowało dzisiejszą konferencję w starostwie, a jej moderatorką była Agnieszka Ignasiak – dyrektor PCPR, wcześniej szefująca COPOW.
– Mamy do dyspozycji psychologa, mediatora, niestety brak jest psychiatry – mówiła Agnieszka Ignasiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie. – Udzielana będzie pomoc na tu i teraz, to nie pomoc stała, psychoterapia od A do Z, która nieraz trwa i 2 lata.
Na pomoc w Lokalnym punkcie pomocy ofiarom przestępstw mogą liczyć:
- pokrzywdzeni przemocą domową
- pokrzywdzeni przemocą psychiczną i fizyczną
- pokrzywdzeni w wyniku wypadku drogowego
- pokrzywdzeni przemocą seksualną
- pokrzywdzeni w wyniku kradzieży, oszustwa
- pozbawieni alimentów
ZOBACZ TEŻ: Pomoc i wsparcie w ramach Lokalnego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem