Andersa
Ul. Andersa 14, Fot. archiwum

Przy Andersa działać będzie punkt pomocy dla ofiar przestępstw

Od poniedziałku 27 lutego 2023 roku, osoby pilnie potrzebujące pomocy psychologa czy mediatora, mogą się po nią zwracać w nowym miejscu. Udzielana będzie nieodpłatnie w budynku przy ulicy Andersa 14 (dawny „dom dużego dziecka”).

Ważna informacja przekazana została na końcu dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie, w stargardzkim starostwie, w ramach trwającego corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Otóż od najbliższego poniedziałku, 27 lutego br., przy Andersa 14m w poniedziałki i w środy, w godzinach 15-20, uruchomiony zostanie lokalny punkt pomocy ofiarom przestępstw. W tym miejscu dawniej działał Dom Dziecka nr 1, w którym mieszkały starsze dzieci, głównie nastolatki. Następnie mieściło się tam COPOW – Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Stargardzie, a także POW 6 – jedna z placówek opiekuńczo-wychowawczych, powstałych po restrukturyzacji „domu małego dziecka” przy Staszica oraz „domu dużego dziecka” przy Andersa i przy Sikorskiego. COPOW w ubiegłym roku zostało zlikwidowane, obecnie jest „wchłonięte” przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie.

PCPR zorganizowało dzisiejszą konferencję w starostwie, a jej moderatorką była Agnieszka Ignasiak – dyrektor PCPR, wcześniej szefująca COPOW.

– Mamy do dyspozycji psychologa, mediatora, niestety brak jest psychiatry – mówiła Agnieszka Ignasiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie. – Udzielana będzie pomoc na tu i teraz, to nie pomoc stała, psychoterapia od A do Z, która nieraz trwa i 2 lata.

Na pomoc w Lokalnym punkcie pomocy ofiarom przestępstw mogą liczyć:

  • pokrzywdzeni przemocą domową
  • pokrzywdzeni przemocą psychiczną i fizyczną
  • pokrzywdzeni w wyniku wypadku drogowego
  • pokrzywdzeni przemocą seksualną
  • pokrzywdzeni w wyniku kradzieży, oszustwa
  • pozbawieni alimentów

ZOBACZ TEŻ: Pomoc i wsparcie w ramach Lokalnego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem