policja na Wyszyńskiego
Fot. Policja Stargard

Rowerzyści jeżdżą po chodnikach, po przejściach dla pieszych i po… alkoholu!

Wczoraj, we wtorek 13 września 2022 roku, na terenie powiatu stargardzkiego policja prowadziła działania „Pieszy i rower”. Ich celem było promowanie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a także użytkowników elektrycznych hulajnóg.

Podejmowane działania miały na celu podniesienie świadomości kierujących pojazdami silnikowymi i przypomnienie im, że piesi i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Z drugiej strony zmierzały do zwrócenia uwagi rowerzystom i pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Policjanci stargardzkiej drogówki objęli nadzorem przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych ulicach naszego miasta, w których wystąpienie niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe – informuje mł.asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Piesi i rowerzyści to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego, czy rowerzysty ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych.

Podczas wczorajszych działań policjanci ujawnili łącznie ponad 50 wykroczeń.

To między innymi jazda po chodniku, jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych, przejście w miejscu niedozwolonym czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych – wymienia mł.asp. Justyna Siwarska z KPP Stargard. – W ręce mundurowych wpadło 3 rowerzystów, którzy byli w stanie nietrzeźwości.

Jak podkreśla stargardzka policja, tego typu działania jak wczorajsza akcja mają poprawić bezpieczeństwo wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego.