Autorka przy swoich pracach
Autorka przy swoich pracach, Fot. Emilia Chanczewska

Sakralne i rodzinne klimaty na wernisażu w Galerii 108

W piątkowy (10 lutego 2023 roku) wieczór, w Galerii 108 SCK, otwarta została wystawa „Ikony” Izabeli Justyny Strzelczyk-Kosmal. Religijne obrazy można oglądać przez miesiąc, do 10 marca br.

Matka Boska, Chrystus, św. Rita, czy Archanioł Michał, to bohaterowie misternie wykonanych ikon autorstwa Izabeli Justyny Strzelczyk-Kosmal ze Stargardu, która witała licznych uczestników wernisażu w kolorowym wianku z żywych kwiatów. Na otwarcie jej wystawy przybyli wczoraj bliscy z rodziny, przyjaciele, znajomi. Muzykę na żywo grali mąż Piotr Kosmal oraz Jarosław Mielcarek i Artur Witek, zaśpiewała Anna Pędzikowska-Witek.

Komisarzem wystawy, podobnie jak wszystkich wystaw w Galerii 108 Stargardzkiego Centrum Kultury, jest Piotr Kosmal z SCK, prywatnie mąż autorki prac. Na wczorajszym wernisażu panował miły, rodzinny klimat, domowe było nawet ciasto. Piotr Kosmal żartował, że wystawa dzieli się na część sacrum, czyli religijne malarstwo oraz profanum, czyli poczęstunek.

Izabela Justyna, której edukacja i pierwsza praca „w kulturze” związana była z Koszalinem, opowiadała jak 8 lat temu została zmobilizowana przez męża do udziału w warsztatach pisania ikon, organizowanych w latach 2015-2019 przez ks. Jarosława Biryłko, proboszcza parafii prawosławnej w Stargardzie.

Bardzo dziękuję mojemu mężowi Piotrowi. To mój mistrz, mentor, zawsze mnie wspiera, uczy, bez niego nic by nie powstało. Wszystko na M, M jak miłość!

Izabela Justyna Strzelczyk-Kosmal

Mówiła też o stosowanych przez siebie technikach: technika tradycyjna – tempera jajeczna oraz akryl.

– Do oleju jeszcze nie doszłam, mam nadzieję, że jeszcze nadejdzie ten czas – wyznała autorka ikon.

Co ciekawe, stosowana tempera jest na bazie żółtka, zmieszanego z werniksem lub… alkoholem (piwo, wino).

Zobacz LIVE z wernisażu.