OSP Stara Dąbrowa
Pierwszej pomocy potrąconemu pieszemu udzielili ratownicy z OSP Stara Dąbrowa, fot. archiwum

Śmiertelne potrącenie pod Stargardem. Kierowca forda odpowie za umyślne spowodowanie wypadku

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy podejrzanemu o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Doszło do tego 18 listopada 2022 roku, na drodze powiatowej nr 179Z, w Starej Dąbrowie. Spowodował ciężkie obrażenia ciała potrąconego pieszego przechodzącego przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, skutkujące jego śmiercią.

Jak ustalono, pieszy prawidłowo przekraczał jezdnię. Przejście było właściwie oznakowane znakami pionowymi i poziomymi. Wskutek niedostatecznego obserwowania przedpola jazdy, kierujący samochodem ford potrącił pieszego, który w wyniku uderzenia, odniósł liczne obrażenia czaszkowo-mózgowe oraz złamania żeber – informuje prokurator Piotr Wieczorkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Sprawca wypadku udzielił pokrzywdzonemu pierwszej pomocy powiadamiając służby ratunkowe. Na miejsce wypadku przybyli strażacy z OSP Stara Dąbrowa, a następnie pokrzywdzony został zabrany do szpitala. W wyniku narastania powikłań powypadkowych zmarł.

Jak informuje dziś prokuratura, podejrzany częściowo przyznał się do zarzucanego mu czynu.

– Za spowodowanie wypadku drogowego skutkującego zgonem, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – przypomina prok. Piotr Wieczorkiewicz. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym art. 26 Prawa o ruchu drogowym, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.