Kluczewo
Fot. Internauta

Śnięte ryby w Małej Inie. Straż: nie łączymy tego ze skażeniem Odry!

Strażacy ze Stargardu i z Żarowa działają na Małej Inie w Kluczewie. Wyławiają śnięte ryby i natleniają wodę.

Nasz informator (bardzo dziękujemy!) przekazał, że coś dzieje się na rzece Mała Ina, która jest lewym dopływem Iny i przepływa przez Pojezierze Choszczeńskie i Równinę Pyrzycko-Stargardzką.

Od 3 dni strażacy i Państwowe Gospodarstwo Wodne interesuje się Małą Iną w Kluczewie, na wysokości łowiska wędkarskiego. Dzisiaj stoją kolejne jednostki straży – 2 wozy i jedno auto osobowe z łodzią. Są śnięte ryby w rzece, ponoć postawili zaporę – taka informacja dotarła właśnie do naszej redakcji.

Sprawdziliśmy te informacje w KP PSP Stargard. Ta potwierdza, że w Małej Inie doszło do śnięcia ryb.

Nie należy łączyć tego ze skażeniem Odry! – zaznacza na wstępie mł. kpt. Paweł Różański z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie. – Doszło do tzw. przyduchy, ze względu na wysokie temperatury i niski stan wody. W wodzie jest brak tlenu, co powoduje śnięcie ryb. Staramy się przelewać wodę, wstawiliśmy pompę, która działa podobnie jak pompka w akwarium. Wstawiona została zapora taka jakie stawiane są na Odrze, by śnięte ryby nie spływały dalej. Od wczoraj w Kluczewie działa jednostka ratowniczo-gaśnicza ze Stargardu oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Żarowa. Takie sytuacje miały już miejsce podczas upałów.