Stargard godzina W 1 sierpnia 2023 akcja stargardzkich kibiców Pogoni Szczecin
Fot. Grzegorz Drążek

Stargard. Godzina W. Patriotyczne zadymienie w centrum miasta

Dzisiaj jest 79 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Tradycyjnie już, przy wiadukcie w centrum Stargardu, stargardzcy kibice Pogoni Szczecin wyszli na ulice odpalając race i wznosząc okrzyki upamiętniając powstańców warszawskich.

W porze wybuchu powstania warszawskiego, w godzinę W, czyli o godzinie 17, we wtorek 1 sierpnia sympatycy Pogoni Szczecin stanęli na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Wyszyńskiego i Barnima, a także wzdłuż ulicy Wyszyńskiego. Odpalili race. W ten sposób co roku czczą w Stargardzie pamięć powstańców warszawskich.

Jak co roku, wydarzenie przyciągnęło uwagę licznej grupy mieszkańców. Zebrali się oni przy wspomnianym skrzyżowaniu, niektórzy ubrani w koszulki w narodowych, biało-czerwonych, barwach. Nie zabrało flag Polski. Byli starsi i młodsi mieszkańcy.

O godzinie 17 ruch samochodowy przy wiadukcie w centrum Stargardu stanął. Niejeden kierowca włączył klakson. Stargardzcy kibice Pogoni Szczecin wznosili okrzyki „Cześć i chwała bohaterom”.

Powstanie warszawskie

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było to zbrojne przeciwstawienie się niemieckim okupantom Warszawy. Mimo problemów z uzbrojeniem i przeważających sił okupanta powstanie trwało 63 dni, do 3 października 1944 roku. Po stronie polskiej zginęło kilkanaście tysięcy osób, jeszcze więcej było rannych, kilkanaście tysięcy osób trafiło do niewoli. Zginęło prawdopodobnie nawet 180-200 tysięcy cywilów. Z uwagi na dużą liczbę ofiar do dzisiaj trwa w Polsce dyskusja o tym, czy zasadna była decyzja o wybuchu powstania warszawskiego. W jego wyniku zginęło wielu Polaków, a Warszawa została w dużej części zniszczona. Jest to na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a pamięć o powstańcach warszawskich czczona jest każdego roku, także w Stargardzie.