dębowe pale
Fot. MAH Stargard

Stargardzcy archeolodzy przy ulicy Chrobrego odkryli średniowieczną konstrukcję

Od 26.09.2024 roku, na wykopie w miejscu po wyburzonych kamienicach przy ulicy Chrobrego 12, 14 i 16, trwają prace archeologiczne. Prowadzą je archeolodzy z Działu Archeologii Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Dziś zaprezentowali fotografię interesującego odkrycia datowanego na koniec XIII wieku.

– Zdjęcie prezentuje widoczne już wcześniej umocnienia linii brzegowej odkryte na historycznym kwartale XVIII – róg ul. B. Chrobrego i Garncarskiej, dla których otrzymaliśmy już pierwsze wyniki analizy dendrochronologicznej – wyjaśnia archeolog ze stargardzkiego Muzeum, Mateusz Szeremeta. – Okazuje się, że część drewnianych elementów wchodzących w skład tej złożonej konstrukcji, być może pełniło już swoją funkcję, tj. wyznaczenie i wzmocnienie brzegu rzeki już w końcu XIII w. Dla dębowych pali zarejestrowanych w granicach tego obiektu otrzymaliśmy daty ich „ścięcia” po 1267 i 1291 r.

Kilka dni wcześniej archeolodzy z Działu Archeologii MAH Stargard donosili, że… w trakcie eksploracji obiektu 5 zarejestrowanego w nieistniejącej dzisiaj kamienicy przy Chrobrego 12 (róg ul. B. Chrobrego i ul. Garncarskiej) natrafili na:

  • porcelanową fajkę,
  • fajansowy nocnik,
  • dwie butelki po wodzie mineralnej.

Wszystko pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

INFORMACJE I ZDJĘCIE: MAH Stargard