Przewodnik
Przewodnik, MAH Stargard

Stargardzcy muzealnicy zapraszają na spacer historyczny i premierę e-booka

W sobotę 10 września, o godzinie 10, sprzed kościoła Ducha Św. wyruszy spacer historyczny. Odbędzie się pod szyldem „Stargard A. D. 1900 oczyma komisarza policji i autora przewodnika po mieście Otto Zucka. Część 2: Obiekty sakralne.”

Z okazji zbliżających się Europejskich Dni Dziedzictwa, które w województwie zachodniopomorskim odbywają się pod hasłem „Po nich dziedziczymy”, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie organizuje pieszą wycieczkę „Stargard A. D. 1900 oczyma komisarza policji i autora przewodnika po mieście Otto Zucka. Część 2: Obiekty sakralne.”

Trasa wycieczki powstała w oparciu o popularny przewodnik turystyczny z 1900 roku. Podczas spaceru, oprócz zachowanych obiektów, poznamy historię miejsc już nieistniejących, które w tamtym czasie były ważnymi elementami stargardzkiej przestrzeni miejskiej – informuje Joanna Fijałkowska, kustosz, kierownik Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. – Spacer rozpoczynamy w najbliższą sobotę, 10 września, o godzinie 10, przed kościołem Ducha Świętego. Następnie trasa będzie prowadzić przez cerkiew prawosławną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, nieistniejące kościół św. Józefa i synagogę, kończąc na kościele Mariackim. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie wystawy muzealnej „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie, na której po raz pierwszy zostanie zaprezentowany dokument z życiorysem Heinricha Denekego, kierującego pracami renowacyjnymi w stargardzkiej farze na początku XX w.

Przewodnicy sobotniego spaceru, to dr Monika Ogiewa-Sejnota, Piotr Tarnawski i Mirosław Opęchowski z MAH Stargard.

Muzealnicy przygotowali także e-book pt. „Stargard roku 1900 oczami Otto Zucka. Cz. 2. Obiekty sakralne”, oparty na oryginalnej wersji przewodnika. Trafić ma do uczestników sobotniego spaceru, a od poniedziałku ma być dostępny do pobrania w muzealnym sklepie internetowym – nieodpłatnie.