Dmowski
Iwona Wawruszczak na Twitterze

Stargardzka Konfederacja chce, by nowy park na os. Pyrzyckim nosił imię Romana Dmowskiego

Dziś miasto poinformowało, że dobiega końca projektowanie parku na osiedlu Pyrzyckim przez studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Natomiast działaczka Konfederacji ponowiła dziś petycję o nadanie mu imienia Romana Dmowskiego.

Jak przypomina Urząd Miejski w Stargardzie, jesienią ubiegłego roku studenci ZUT wzięli udział w warsztatach, spotkali się też ze stargardzianami, którzy przekazali pomysły na park na os. Pyrzyckim. Pod uwagę brano także wyniki internetowej ankiety. Młodzi ludzie z Wydziału Architektury ZUT zaproponowali 4 różne koncepcje, które poddano dyskusji. Następnie opracowano jeden spójny projekt. Po wprowadzeniu ostatecznych zmian poznamy gotowy pomysł na nowe zielone miejsce w mieście.

– W czerwcu 2023 r. ma być gotowy ostateczny, kompletny projektu parku – informuje dziś UM Stargard.- Wtedy przyjdzie czas na opracowanie niezbędnej dokumentacji. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.

Natomiast także dziś aktywna działaczka Konfederacji w Stargardzie podjęła temat uhonorowania Romana Dmowskiego w Stargardzie.

Dzisiaj złożyłam pismo do Rady Miejskiej – ponowienie petycji – o nadanie imienia Romana Dmowskiego nowemu parkowi na os. Pyrzyckim w Stargardzie – informuje na swoim Twitterze liderka Klubu Konfederacji Stargard, działaczka Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny Stargard Iwona Wawruszczak ze Stargardu.

W uzasadnieniu ponownej petycji czytamy stanowisko jednej z komisji Rady Miejskiej w Stargardzie, która przed ponad rokiem wpisała propozycję tej nazwy do Wykazu Proponowanych Nazw Ulic i Placów w Stargardzie prowadzonego przez Urząd Miejski w Stargardzie: „Proponowana nazwa wpisuje się w charakter już funkcjonujących w tym rejonie miasta dotyczących ważnych postaci i wydarzeń okresu II wojny światowej oraz działających i żyjących w międzywojniu”.

Wnoszę o nadanie projektowanemu parkowi imienia wybitnego męża stanu, jednego z Ojców Niepodległości – Romana Dmowskiego. – napisała w ponownej petycji stargardzianka Iwona Wawruszczak.

Roman Dmowski (1864-1939) był to polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, poseł II i III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu (Wikipedia).