Ulica Stargardzka we Wrocławiu
Fot. google.com/maps

Stargardzka ulica jest w stolicach Polski i Niemiec

Zastanawialiście się, czy miejscowości położone poza naszym regionem i województwem zachodniopomorskim mają ulicę Stargardzką? Sprawdziliśmy to.

To, że ulica Stargardzka jest w Lipniku, Sownie czy Marianowie, a także w Pyrzycach, Choszcznie, Reczu, Goleniowie czy Maszewie raczej nikogo nie dziwi. Miejscowości w powiecie stargardzkim, czy w jego sąsiedztwie, często mają ulicę odnoszącą się w nazwie do większej miejscowości leżącej w pobliżu. Nikogo nie powinno także dziwić, że w większym Szczecinie jest Szosa Stargardzka. Obie miejscowości dzieli bowiem niewielki dystans. Okazuje się jednak, że na ulicę Stargardzką można natrafić w innych województwach, w największych miastach Polski. Jest również ulica Stargardzka poza granicami naszego kraju.

Przeglądając mapę natrafimy na ulicę Stargardzką na przykład w Gorzowie Wielkopolskim w województwie lubuskim. Znajduje się ona w tym mieście między drogą ekspresową nr 3 a drogą wojewódzką 130. W tej części Gorzowa Wielkopolskiego jest więcej ulic nawiązujących do miejscowości naszego zachodniopomorskiego regionu. W pobliżu ulicy Stargardzkiej są ul. Kołobrzeska, Szczecińska, Pyrzycka, Gryfińska, Koszalińska, Nowogardzka, Moryńska.

Patrząc na mapę Polski dalej na południe odnajdziemy ulicę Stargardzką we Wrocławiu w województwie dolnośląskim, czwartym pod względem liczby ludności mieście w Polsce. Jest zlokalizowana na terenach przemysłowych Wrocławia, między Lasem Kuźnickim a drogą krajową nr 94, w pobliżu stadionu rugby. Kawałek dalej są inne ulice nawiązujące do miejscowości w północno-zachodniej części Polski. Są tam między innymi nadmorskie ulice Międzyzdrojska, Dzwirzyńska, Sarbinowska.

Natomiast kierując się z Wrocławia w kierunku północno-wschodnim zobaczymy ulicę Stargardzką w stolicy Polski. Niewielka ulica Stargardzka znajduje się w dzielnicy Wawer największego miasta w Polsce, leżącego w województwie mazowieckim. W jej pobliżu nie ma innych ulic nawiązujących nazwami do miejscowości z naszego regionu. Stargardzka sąsiaduje z ulicami Żnińską, Bystrzycką, Podjazd, Patriotów.

Ulicę Stargardzką odnajdziemy także poza granicami Polski, w stolicy Niemiec. Na mapie Berlina jest Stargarder Strasse. Pytanie, czy nazwa tej ulicy odnosi się do zachodniopomorskiego Stargardu, czy może do miejscowości o podobnej nazwie leżącej na terenie Niemiec? Niecałe 200 kilometrów na północ od Berlina jest Burg Stargard, miejscowość, która w przeszłości nazywała się Stargard. Być może więc ulica w stolicy Niemiec nawiązuje do tej miejscowości. Choć zważywszy na to, że nasz Stargard kiedyś był niemieckim miastem i także leży niespełna 200 km od Berlina, tyle że w kierunku północno-wschodnim, nawiązanie do niego w stolicy Niemiec jest możliwe.