I LO Stargard
I LO Stargard. Fot. Emilia Chanczewska

Stargardzkie szkoły daleko w rankingu Perspektyw. Jest I LO, ale znacznie niżej niż w ostatnich latach

W 25 Rankingu Liceów i Techników miesięcznika Perspektywy, na liczącej 1000 szkół liście liceów jest jedna szkoła ze Stargardu, a na liście 500 techników nie ma żadnego ze Stargardu.

Miesięcznik Perspektywy od lat publikuje rankingi szkół ponadpodstawowych. W opublikowanych dzisiaj rankingach liceów i techników Stargard nie jest licznie reprezentowany. Na ogólnej liście jest tylko jedna szkoła. Na listach wojewódzkich są trzy stargardzkie szkoły.

Licea

W rankingu liceów na pierwszym miejscu jest XIV LO imienia Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim V LO imienia Augusta Witkowskiego w Krakowie, na trzecim XIII LO w Szczecinie.

Na liście 1000 szkół jest jedna szkoła ze Stargardu. To I Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Mickiewicza. Jest sklasyfikowane na 555 miejscu, znacznie niżej niż w dwóch poprzednich latach. W rakingu 2022 roku I LO w Stargardzie było na 395 miejscu, a w rankingu 2021 roku na 343. W rankingu 2020 roku było to 507 miejsce.

W rankingu liceów województwa zachodniopomorskiego ujęto 55 szkół. I LO w Stargardzie jest na 14 miejscu. Przed nim są szkoły ze Szczecina, Koszalina, Kołobrzegu, Szczecinka, Świnoujścia. Na pierwszym miejscu jest XIII LO w Szczecinie.

Technika

W rankingu techników Perspektywy opublikowały listę 500 szkół. Nie ma wśród nich szkół ze Stargardu. Na 1 miejscu jest Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1 ) w Warszawie, na drugim Technikum Łączności nr 14 imienia Obrońców PP w Gdańsku w Krakowie, na trzecim Technikum Elektroniczne imienia Obrońców Lublina 1939 roku w Lublinie.

W rankingu województwa zachodniopomorskiego, w którym także ujęto 55 szkół, najwyżej sklasyfikowanym technikum ze Stargardu jest Technikum Zawodowe nr 2 imienia Mikołaja Kopernika (Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie). Jest na 34 miejscu. To technikum, które w ogólnym rankingu 2020 roku było na 460 miejscu. W tym roku jest poza pierwszą 500.

W rankingu wojewódzkim na liście 55 techników jest jeszcze jedno stargardzkie technikum. Na 37 miejscu w województwie zachodniopomorskim jest Technikum Zawodowe nr 1 (ZS 1 imienia Mieszka I w Stargardzie).

Przed technikami szkół ze Stargardu w rankingu wojewódzkim są technika szkół ze Szczecina, Kołobrzegu, Wałcza, Koszalina, Dębna, Szczecinka, Polic, Gryfic, Świnoujścia, Kalisza Pomorskiego, Nowogardu, Darłowa, Gryfina, Mieszkowic, Choszczna. Na pierwszym miejscu jest Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) w Szczecinie.