Stargard Plac Ducha Świętego
Fot. Grzegorz Drążek

Stargardzkie ulice dawniej i dziś cz. 6. Plac Ducha Świętego

W naszym cyklu pokazujemy to samo miejsce w Stargardzie na fotografii wykonanej przed laty i na zdjęciu zrobionym teraz.

W szóstej części cyklu „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” przedstawiamy skrzyżowanie ulic Czarnieckiego (dawniej Hindenburgstrasse), Bogusława IV (dawniej Heiliggeiststrasse), Popiela (dawniej Franz-Engel-Strasse) i Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego (istnieje od 2012 roku), czyli plac Ducha Świętego. W czasach niemieckich to miejsce nie funkcjonowało jako plac. Natomiast po II wojnie światowej funkcjonowała przez jakiś czas nazwa plac 22 Lipca.

Historyczne zdjęcie pochodzi z 1910 roku. Widać na naim kościół św. Ducha, po lewej stronie jest kamienica, a pomiędzy kamienicą i kościołem widać fragment obecnej ulicy Bogusława IV. Po prawej stronie na fotografii tuż przy kościele stoi budynek. Obecnie w tym miejscu jest pusty plac.

Na zdjęciu z 2022 roku jest jednak trochę podobieństw. Widać nie tylko ten sam kościół św. Ducha. Samo skrzyżowanie wygląda zupełnie inaczej, ale część zabudowań sprzed lat jest widoczna i dzisiaj.

Cykl „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” przygotowujemy wspólnie z Muzeum Archeologiczni-Historycznym w Stargardzie”, które udostępniło nam do publikacji fotografie i pocztówki Stargardu sprzed lat.