Obchody 8. Dnia Pionierów Stargardu rozpoczął dziś popołudniowy wernisaż planszowej, plenerowej wystawy pt. „Starogród i jego miejsca 2.0”, poświęconej powojennemu miastu. Jej autorem i komisarzem jest Piotr Tarnawski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.








– Kiedy pionierów i ich potomków pytamy się, gdzie dla nich jest to najważniejsze, pionierskie miejsce, często słyszymy, że to ich pierwsze mieszkanie, dom, pierwsza szkoła, pierwsza praca, czasem plac zabaw z tamtego okresu – mówił dziś na wernisażu w parku Chrobrego autor wystawy, kustosz Piotr Tarnawski z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. – Z tych miejsc mógłby powstać cały katalog. My pokazujemy je w skrócie. Część była na I części wystawy, tym razem są kolejne. Mają związek z planem miasta, to miejsca które jako pierwsze były zagospodarowywane, zamieszkiwane. Następnie miejsca pracy, gastronomia i miejsca wydarzeń, np. pierwszego meczu Błękitnych – przy SP 7 na placu Majdanek. Dwa lata temu były to głównie zdjęcia współczesne. Teraz pokazujemy miasto na przestrzeni tych lat. Są zdjęcia z lat pionierskich, z kolejnych dekad, aż do współczesnych. Pokazujemy w ten sposób jak miasto i te miejsca się zmieniały. Niektóre już nie istnieją, pozostały tylko budynki, inne funkcjonują wciąż tak samo.
Na planszach oglądać można m.in.:
- Stare Miasto
- Zarzecze
- Śródmieście
- Warsztaty kolejowe
- Wielki Młyn
- Mleczarnię
- Szkołę Powszechną nr 1
- Kościół Św. Jana Chrzciciela
- Targowisko miejskie
- Hotel PTTK
Na wernisażu gościły stargardzka pionierka Wanda Ambroży (rocznik 1928), która w Stargardzie mieszka od 1946 roku, i jej córka Lucyna Wróblewska.
