Ścieżka rowerowa na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie (1)
Fot. Grzegorz Drążek

Stop dla ścieżki rowerowej na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie

Do Stargard.News z interwencją zgłosił się jeden z mieszkańców osiedla Pyrzyckiego w Stargardzie. Chodzi o ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż ulicy Armii Krajowej. Jej budowa nagle została wstrzymana.

– Od ładnych kilku tygodni nic się nie dzieje – alarmuje nasz czytelnik. – O co tam chodzi? Sporo zostało zrobione i nagle stop. Proszę o sprawdzenie tego tematu. Co dalej ze ścieżką rowerową?

Sprawdziliśmy temat. I znamy odpowiedzi na pytania stawiane przez naszego czytelnika. Udzielił nam ich właściciel firmy Budpak, wykonawcy ścieżki rowerowej na osiedlu Pyrzyckim.

– Wstrzymanie prac nastąpiło z przyczyn niezależnych od nas – wyjaśnia Paweł Szubert. – My jesteśmy gotowi, by kontynuować prace. Nie możemy jednak tego robić z powodu sytuacji z budynkiem w tym rejonie osiedla Pyrzyckiego, w którym popękały ściany.

Chodzi o kilkupiętrowy budynek mieszkalny ze sklepem na parterze przy ulicy Armii Krajowej, u zbiegu z ul. Twardowskiego, w którym wiosną tego roku popękały ściany i było zagrożenie, że może się zawalić. W maju ewakuowani zostali stamtąd lokatorzy i do dzisiaj nie wrócili do swoich mieszkań.

I to właśnie w związku z tą sytuacją została zastopowana budowa ścieżki rowerowej. Cały czas trwają analizy rzeczoznawców stanu budynku. Najprawdopodobniej będzie on naprawiany.

Nadzór budowlany wstrzymał budowę ścieżki rowerowej i musimy czekać

Paweł Szubert, właściciel firmy Budpak

Ścieżka rowerowa rozpoczyna się u zbiegu ulic Armii Krajowej i Broniewskiego, biegnie wzdłuż ulicy Armii Krajowej i na dzisiaj kończy się na wysokości placu zabaw. Nie jest na tym odcinku jeszcze gotowa, ale sporo już tam zostało zrobione. Od placu zabaw do skrzyżowania z ulicą Twardowskiego, gdzie stoi wspomniany budynek z popękanymi ścianami, na razie ścieżka nie jest robiona. W pobliżu tego budynku, w ramach tej samej inwestycji, firma Budpak ma także wybudować zatokę autobusową. To wszystko czeka na odwołanie decyzji nadzoru budowlanego wstrzymującej budowę ścieżki rowerowej.

Budowa ścieżki rowerowej na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie to inwestycja miasta. W połowie czerwca miejscy urzędnicy z optymizmem jeszcze podchodzili do jej realizacji. Ścieżka miała być gotowa we wrześniu. Teraz wiadomo, że będzie opóźnienie.

Informacja Urzędu Miejskiego w Stargardzie z 13 czerwca 2022 roku:

Wykonano już większość chodników z kostki betonowej. Położono również sieć oświetlenia ulicznego, a nowe latarnie czekają na montaż. Wykonawca przygotował podbudowy pod ścieżkę dla rowerzystów, która będzie miała komfortową nawierzchnię bitumiczną i prawie 400 m długości. Rozpocznie się od ul. Broniewskiego, dalej wzdłuż ul. Armii Krajowej do ul. Twardowskiego. Inwestycję uzupełnią nasadzenia kilkunastu młodych klonów. Wartość wszystkich prac to prawie 1 000 000 zł.