PTTK
Najaktywniejsze koło turystyczne, z SP w Strachocinie, fot. Urząd Miejski w Stargardzie

Strachouczniaki najlepsze w turystyce

Dziś, we wtorek 7.11.2023 roku, w Książnicy Stargardzkiej było podsumowanie konkursu na najaktywniejsze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w roku szkolnym 2022/2023. Wygrało go koło ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie. Były upominki z miasta, puchary i odznaki od PTTK.

W roku szkolnym 2022/2023 w rajdach brało udział ponad 1800 młodych ludzi ze Stargardu i okolic. Najbardziej aktywni byli uczniowie:

  • I miejsce: Szkoła Podstawowa w Strachocinie, koło założone tam 20 lat temu przez Danutę Świątek, która wciąż z nim współpracuje. Wcześniej, w 2014 i 2016 roku, koło Łaziki z SP Strachocin także wygrało konkurs PTTK. Obecnie opiekunem koła jest dyrektor SP w Strachocinie, Elżbieta Semczak-Kaczmarek.
  • II miejsce: Szkoła Podstawowa w Maszewie,
  • III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5 w Stargardzie.

Tym razem do rywalizacji stanęły dzieci z 9 placówek. Przez cały rok szkolny młodzi ludzie z nauczycielami udział brali w tematycznych rajdach. Niezależnie od pogody poznawali bliższą i dalszą okolicę, spędzając czas w gronie rówieśników. Młodzi turyści m.in. wspólnie witali kolejne pory roku, maszerowali ze świętym Mikołajem, obchodzili Dzień Pieczonego Ziemniaka.

– Turystyka to nie tylko poznawanie nowych miejsc i aktywność w plenerze, ale także nauka cennej umiejętności bycia ze sobą. Uczestnicy rajdów i spotkań spędzają czas z tymi, którzy podzielają ich zainteresowania. W ten sposób tworzą się naprawdę wartościowe relacje, a często nawet wieloletnie przyjaźnie. Dodatkowo aktywność poza domem jest dobra dla zdrowia. Cieszę się, że tak wiele dzieci należy do szkolnych kół turystycznych. Dzięki temu ciekawie spędzają wolny czas, a przy tym kształtują dobre nawyki na przyszłość – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Organizatorem corocznego konkursu jest stargardzki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podczas podsumowania tegorocznej rywalizacji PTTK wręczyło też Odznaki Turystyki Pieszej. Kilku młodych wędrowców otrzymało „Siedmiomilowe Buty”.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: Urząd Miejski w Stargardzie