OSP Marianowo
OSP Marianowo

Tragiczna sytuacja ratowników z OSP Marianowo. Gmina wycofała się ze wsparcia. Grozi im zwrot dotacji

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marianowi znaleźli się w patowej sytuacji. Mają przyznaną dotację na specjalistyczne wyposażenie, która wymaga ponad 7 tys. zł wkładu własnego. Jak dziś poinformowali, gmina wycofała się z obiecanego dofinansowania. Druhowie zaczęli więc na własną rękę zbierać pieniądze.

Działają od 1946 roku, od 1995 w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Gaszą pożary, udzielają pomocy ofiarom wypadków, usuwają powalone drzewa, zabezpieczają miejsce zabójstwa (sic!). Na strażaków ochotników z Marianowa, których jest około 30, można liczyć w różnych sytuacjach.

Teraz oni potrzebują wsparcia i to konkretnego – brakuje im 7410 zł! Takie pieniądze miały do nich trafić z gminy Marianowo, ale jak się okazało – niestety tak się nie stanie. Mieszkańcy gminy są tym oburzeni. Ale od początku…

W dniu 23.06.2022 roku Komenda Główna PSP przyznała nam w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do którego jako jedyna w gminie należy nasza jednostka, dotację w wysokości 8590 zł na zakup 5 mundurów specjalnych – informują dziś na swoim Facebooku strażacy z Marianowa. – Poprawią one w znacznym stopniu nasz komfort pracy oraz bezpieczeństwo przy działaniach ratowniczych. Dotacja wymaga wkładu własnego w wysokości 7410 zł. Jak co roku poprosiliśmy o dotację Gminę Marianowo i po rozmowie z Panią Wójt podczas której obiecała nam, że otrzymamy te pieniądze, pewni dofinansowania z Urzędu Gminy podpisaliśmy umowę z Komendantem Głównym PSP i zamówiliśmy ubrania specjalne na łączną kwotę 16 000 zł.

W czwartek 18 sierpnia br. strażacy z OSP Marianowo otrzymali pismo informujące o odmowie przyznania dotacji przez gminę Marianowo. Co się stało?!

Wójt gminy tłumaczy to brakiem środków pieniężnych na ten cel w gminie, chociaż w ubiegłym roku na spotkaniu Zarządu Gminnego OSP z Wójtem w sprawie planowania budżetu zgodziła się na zabezpieczenie 10 000 zł na dofinansowanie – wyjaśniają druhowie. – Z racji tego, że jesteśmy organizacją społeczną, która nie posiada własnych dochodów zostaliśmy zmuszeni, żeby prosić Was drodzy mieszkańcy gminy oraz okolic o pomoc w zebraniu wspomnianej kwoty. Bez waszej pomocy będziemy zmuszeni zwrócić dotację.

Członkowie OSP Marianowo od kilku lat przeznaczają swój ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych na działalność statutową jednostki. To jednak może być za mało, żeby uzyskać potrzebną kwotę. Jak informują, planują także przeprowadzić zbiórkę złomu…

Mieszkańcy nie kryją oburzenia. Komentują na FB OSP Marianowo:

  • Kamil: Wstyd!!! Dla władzy gminy! A zwłaszcza dla pani (specjalnie z małej ha tfu) wójt!
  • Robert: WSTYD PANI WÓJT WSTYD.
  • Jolanta: Ważniejsze studio filmowe.
  • Tomek: W końcu to mała gmina wielkich możliwości.
  • Daniel: No to gmina znowu się popisała.
  • Emil: Takiego wójta wybraliście, na Lato z Sydonią poszła kasa.

Jeśli ktoś chce i może wesprzeć OSP Marianowo może dokonać przelewu na konto:

Ochotnicza Straż Pożarna Marianowo

58 1020 4867 0000 1202 0081 4970