Dzień Pracownika Socjalnego i Społecznicy
Kornelia Śledziona, Przemysław Antczak, Iwona Marciszak, Fot. Emilia Chanczewska

Trzeba doceniać tych, którzy działają dla innych!

Dziś w południe, na Małej Scenie SCK, odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Była to okazja do wręczenia nagród prezydenta Stargardu dla społeczników roku.

Młoda społeczniczka, uczennica stargardzkiej trójki Kornelia Śledziona, kustosz z Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie Przemysław Antczak oraz Związek Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie, reprezentowane dziś przez zastępczynię przewodniczącego Iwonę Marciszak, to laureaci nagrody prezydenta Stargardu dla stargardzkich społeczników. Młodzi społecznicy otrzymują 1000 zł, w pozostałych kategoriach nagrody są w wysokości po 5000 zł.

– Zajmujecie się państwo jedną z najtrudniejszych dziedzin, obszarów działalności publicznej, ale dającej duży poziom satysfakcji gdy uda się pomóc drugiemu człowiekowi – podkreślał Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Serdecznie wam dziękuję za zaangażowanie, to ważne i miastotwórcze. Nie ma ważniejszych rzeczy, niż relacje, niż drugi człowiek obok. Dbacie o przywracanie ludziom godności. Trzeba dbać o to, by w Stargardzie wszyscy znaleźli dla siebie miejsce. Gratuluję wszystkim nominowanym do nagród, to docenienie waszej pracy. Cieszę się, że co roku mamy okazję pokazać i nagrodzić ludzi, którzy się wyróżnili. Pracownikom służb społecznych życzę doświadczania na co dzień satysfakcji i ogromnego sensu waszej pracy, i by za tym szła w ślad satysfakcja finansowa. I by do waszej służby, waszej misji, był powszechny szacunek. Wszystkiego dobrego!

Tytuł społecznika roku 2022 w kategorii indywidualnej powyżej 18 lat otrzymał Przemysław Antczak – od lat związany z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Inicjator i realizator wielu przedsięwzięć dla mieszkańców, m.in.: „Tajemnice kamienicy”, „Koncerty na kamienicznych podwórkach”, gry miejskiej „W kamienicy dziurka – spójrz, widać podwórka”, spektaklu „Szepty starej kamienicy” oraz koncertu „Dźwięki kamienicy”. Aktywizuje stargardzian z różnych grup społecznych, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem. Wspiera seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, których angażuje w kulturalne projekty.

– Zawsze doceniamy również młodych ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas i włączają się w bezinteresowną pomoc. Ich postawa jest świetnym przykładem dla rówieśników – podkreśla UM Stargard.

W tym roku młodym społecznikiem została Kornelia Śledziona – uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 3, wolontariuszka wspierająca m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Uczestniczka ogólnopolskich akcji: „BohaterOn”, „Narodowe Czytanie”, „Dzieci rysują dla obrońców granic”, „Warte zapętania” i „Droga do Morza”. W swojej szkole zainicjowała projekt „1 000 powodów by czytać – 10 000 książek dla bibliotek szkolnych od Empiku”.

Kolejna kategoria pozwoliła wyróżnić instytucję lub organizację, która aktywnie działa w dziedzinie polityki społecznej. Taka nagroda w 2022 r. trafiła do stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce. Jego członkowie od pierwszego dnia wojny w Ukrainie niosą szeroką pomoc – zarówno uchodźcom, którzy przyjechali do Stargardu, jak i ich rodakom pozostającym w swoim kraju. Działania koła są zróżnicowane. Społecznicy ze związku zapewniają wsparcie materialne, pomagają w znalezieniu pracy, mieszkania i załatwieniu spraw urzędowych. Prowadzą magazyn z najpotrzebniejszymi artykułami dla uchodźców. Organizują również zajęcia pozalekcyjne dla dzieci.

– W imieniu przewodniczącego Pawła Pałczyńskiego chciałabym dziś podziękować wszystkim, którzy nam pomogli, a pomógł nam cały Stargard, do dziś na nasze wyciągnięte ręce reagują tysiące mieszkańców – mówiła Iwona Marciszak, wiceprzewodnicząca stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce oraz przedstawicielka Komitetu Pomocy Ukrainie w Stargardzie. – Całemu miastu, całemu powiatowi chcemy za to serdecznie podziękować. Nasza praca wciąż trwa. W ubiegłym tygodniu znów wysłaliśmy 20-tonowego TIR-a z pomocą na Ukrainę. Cały czas coś się dzieje. Nagroda jest dla was wszystkich, bo my tylko przekazujemy waszą pomoc.

Jak co roku wręczenie nagród dla społeczników połączono z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. To odpowiedni moment na docenienie tych, którzy łączą swoją wymagającą pracę z misją pomagania innym. Podziękowania odebrali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przedstawiciele Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, którzy prowadzą u nas Dzienny Dom „Senior+” i Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Docenione zostały także działania członków stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – ta organizacja jest w naszym mieście odpowiedzialna za funkcjonowanie m.in. Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Gratulacje przyjęli również przedstawiciele Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, któremu miasto zleca prowadzenie gminnego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia, schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz noclegowni i ogrzewalni dla osób bezdomnych.

Na spotkaniu w SCK zaśpiewali i zagrali dziś stargardzcy wokaliści i muzycy: Patrycja Kucharzyk, Nikola Szkodlarska, Piotr Korzeniowski, Radosław Dziakowicz i Przemysław Wieleba. Poprowadził je, ze swadą i humorem, Sławomir Wojciech Makowski z SCK.

INFORMACJE O LAUREATACH: URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE