Święto 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich w Stargardzie
Fot Grzegorz Drążek

Ułani Jazłowieccy ze Stargardu świętują. Capstrzyk w „białych koszarach”

W Stargardzie rozpoczęły się obchody święta 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich.

W jednostce wojskowej „białych koszar” w Stargardzie stacjonuje 14 Batalion Ułanów Jazłowieckich, który kontynuuje tradycje 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W lipcu stargardzcy ułani mają swoje święto. Nawiązuje ono do wydarzeń w dniach 11-13 lipca 1919 roku, kiedy to 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich odparł pod Jazłowem ataki wojsk ukraińskich i obronił klasztor Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu.

Podczas dzisiejszych uroczystości na terenie jednostki „białych koszar” przy alei Żołnierza odbyła się zmiana warty przy pomniku, odczytano apel poległych, była salwa honorowa.

– 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich zapisał się złotymi zgłoskami na kartach księgi oręża polskiego – mówił ppłk Michał Kostrubiec, dowódca stacjonującego w stargardzkiej jednostce 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich. – Walcząc od Kubania poprzez pola bitewne pod Sokołowem, Jazłowcem, Osiatyniem i Komarowem wykuwał fundamenty odrodzonej Rzeczypospolitej. W 1939 roku ułani bronili niepodległości tocząc boje pod Wartkowicami i Gostkowem, pod Górkami i Sierakowem oraz pod Wólką Węglową gdzie do legendy przeszła ich brawurowa szarża. Niezłomni ułani Jazłowieccy nigdy nie złożyli broni walcząc w szeregach polskich sił zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej. Sztandar 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich zdobią granatowo-czarne wstęgi orderu wojennego Virtuti Militari, co świadczy tylko o jednym. O odwadze i waleczności. Jestem dumny, że mogę dowodzić batalionem, który otrzymał nazwę wyróżniającą 14 Batalion Ułanów Jazłowieckich, który kontynuuje chlubne kawaleryjskie tradycje.

Kolejna część święta stargardzkich ułanów w piątek, kiedy odprawiona zostanie msza święta i odbędzie się uroczysty apel w jednostce. W sobotę na poligonie odbędzie się festyn i będzie Szarża Ułańska, czyli bieg z przeszkodami.