Dziś 1 kwietnia, ale to nie primaaprilisowy żart! To miła rzeczywistość państwa Barbary i Rafała ze Stargardu. W piątek 7 marca 2025 roku na świat przyszły ich trojaczki. Jan, Zofia i Maria przed Wielkanocą mają opuścić szczeciński szpital i zamieszkać w Stargardzie.
Stargardzkie trojaczki – to naprawdę wyjątkowa sytuacja!
– Już w 6 tygodniu ciąży, podczas USG, dowiedziałam się, że najprawdopodobniej urodzę trojaczki. Byliśmy w dużym szoku! Starsze dzieci też były zaskoczone, że w ogóle będzie rodzeństwo – wspomina pani Barbara. – Ciąża przebiegała prawidłowo, dzieci rosły według ustalonego kalendarza. Były trzyowodniowe, każde miało swój worek, łożysko, pępowinę. Taka sytuacja w ciąży mnogiej jest lepsza, niż jednoowodniowe, które sobie wzajemnie „podjadają”. Podczas ciąży wiedziałam, które dziecko daje o sobie znać, które akurat się rusza. Nie miałam ogromnego brzucha, może tylko trochę większy niż typowy. To, że mamy trojaczki, do mnie chyba całkiem dotarło dopiero po urodzeniu, gdy zobaczyłam że wszystkie są nasze. To dla nas duża zmiana, mimo wszystko, w życiu naszej rodziny zostanie tak jak było.
Poród zaplanowany był na 17 marca.
– Postanowiły jednak 10 dni wcześniej pojawić się na świecie i 7.03 miałam cesarskie cięcie – mówi pani Barbara. – Pierwszy urodził się Jaś, o godzinie 11.12, o 11.13 Zosia, a Marysia o 11.14. Były jak na swój wiek spore. Dziewczynki są podobne, ale odróżniam je bez problemu. Jaś ma od nich ciemniejszą karnację. W szpitalu w Szczecin Zdrojach otrzymaliśmy duże wsparcie i super opiekę. Ja już jestem w domu, jest szansa że trojaczki będą w nim przed Wielkanocą.
W domu stargardzka rodzina ma już troje dzieci, 17-letniego Filipa, 8-letnią Julię i 6-letnią Tosię. Teraz będzie ich dwa razy więcej. Starsze rodzeństwo nie może się doczekać aż zobaczy trojaczki na żywo, bo teraz widzą je tylko na zdjęciach i filmikach.
– To było naturalne poczęcie, nie in vitro – wyznaje mama. – Ani w rodzinie, ani w otoczeniu nie mamy bliźniąt ani trojaczków. Dziadek męża, czyli pradziadek naszych dzieci, jest z bliźniąt, miał brata bliźniaka. Informacje o trojaczkach mogłam uzyskać tylko w internecie, jestem na facebookowej grupie. Znajoma wieloletnia stargardzka położna mówiła mi, że za czasów jej pracy nie było nigdy w naszym mieście trojaczków.

Stargardzkie trojaczki urodziły się w szczecińskim szpitalu i zostały zgłoszone w szczecińskim urzędzie. Zameldowane zostaną oczywiście w Stargardzie. O stargardzkie urodzenia mnogie pytamy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Stargardzie.
– Nie prowadzimy takich statystyk urodzeń mnogich. Przeanalizowaliśmy rejestr urodzeń od 2022 roku do dziś. W Stargardzie w 2022 roku było jedno urodzenie mnogie bliźniaków, w 2023 r. było jedno urodzenie mnogie również bliźniaków. W 2024 nie było urodzeń mnogich – sprawdził dla redakcji Stargard.News Jarosław Hajduk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie. – Mowa o urodzeniach w Stargardzie, które rejestruje kierownik USC Stargard. Nie odnotowaliśmy urodzenia w Stargardzie trojaczków.
_____________________________________________________
Jak często w Polsce rodzą się trojaczki? – zapytaliśmy w bazie sztucznej inteligencji.
ChatGPT odpowiada:
W Polsce urodziny trojaczków są stosunkowo rzadkie. Szacuje się, że w Polsce rodzi się około 1 na 10 000 ciąż trojaczkowych. Liczba ta jest niższa niż średnia globalna (1 na 8 000), co może być związane z różnicą w praktykach medycznych i dostępności technologii wspomaganego rozrodu, takich jak in vitro. W krajach, gdzie stosowanie tej technologii jest szeroko rozpowszechnione, częstotliwość ciąż wielopłodowych, w tym trojaczkowych, jest wyższa.
W Polsce techniki wspomaganego rozrodu są stosowane z większą ostrożnością. W niektórych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, można obserwować wyższy wskaźnik ciąż wielopłodowych, ponieważ większa liczba zarodków jest transferowana podczas procedur in vitro. W Polsce natomiast regulacje prawne, a także zalecenia medyczne, ograniczają transfer większej liczby zarodków w jednym cyklu leczenia, co może prowadzić do mniejszej liczby ciąż wielopłodowych.
Dodatkowo, czynniki genetyczne, styl życia oraz dieta mogą również wpłynąć na częstotliwość urodzin trojaczków. Chociaż przypadki narodzin trojaczków w Polsce są rzadkie, podobnie jak w innych krajach, postęp medycyny pozwala na skuteczniejsze monitorowanie ciąży i zapewnienie lepszej opieki zarówno matce, jak i dzieciom, co wpływa na zwiększenie ich szans na zdrowy rozwój.
Piszemy dziś też o akcji „Rodzić w Stargardzie”: